archirama.pl

Bryła, która poskramia upały! Pawilon Webb Chapel

Architekturą współczesną możemy nazwać m. in. nowoczesny budynek muzeum sztuki współczesnej lub biurowiec na wysokim poziomie, ale nie tylko. Mniejsza skala i mniej wyniosła funkcja również zasługuje na to miano. Jednym z przykładów takich obiektów jest bryła pawilonu Webb Chapel w USA w Teksasie, która jest... schronem przed słońcem i wysoką temperaturą

Pawilon Webb Chapel w Dallas projektu Cooper Joseph Studio

Pawilon Webb Chapel w Dallas projektu Cooper Joseph Studio

Departament parków i rekreacji w Dallas w Teksasie (USA) postanowił uatrakcyjnić parki miejskie poprzez zainstalowanie tam schronów. Bryły które ochronią przed słońcem osoby odwiedzające parki i uprawiające tam sporty, będą zasługiwały również na miano architektury współczesnej. A wszystko za sprawą ciekawej koncepcji.


Bryła Webb Chapel projektu Cooper Joseph Studio z NY


Duża, betonowa forma, która stanęła w parku miejskim w Dallas to pawilon Webb Chapel projektu Cooper Joseph Studio z NY. Bryła Webb Chapel powstała bo po, by zapewnić miejsca siedzące odpowiednie do odpoczynku lub spożycia posiłku po męczącej grze w piłkę, ale również po to, by zapewnić schronienie przed słońcem i wysokimi temperaturami.


Naturalna wentylacja sposobem na wysoką temperaturę

Wnętrze betonowej bryły odsłania cztery żółte wnęki o piramidalnym kształcie. Każda wnęka odsłania kawałek nieba w inny sposób, co kształtuje ciekawy charakter tej architektury współczesnej. Oprócz efektów wizualnych, głównym celem otworów jest jednak uzyskanie naturalnego systemu wentylacji, który wytwarza się we wnękach poprzez różnicę temperatur pomiędzy chłodnym wnętrzem, a zewnętrznym, gorącym powietrzem Teksasu. Tak powstały ciąg wytwarza  powiew lekkiego wiatru, ochładzając odpoczywające pod betonowym dachem osoby.  

Ważną dla pawilonu jest funkcja integracyjna. Tuż pod budynkiem znajduje się bowiem boisko i plac zabaw dla najmłodszych, które skupiają dzieci, rodziców i przechodniów. Najciekawszy w tej kompozycji jest jednak dualizm formy, czyli betonowy masyw, który jest jednocześnie unoszącą się nad powierzchnią, lekką formą. Bryła daje wrażenie unoszącego się nad zieloną powierzchnią betonowego baldachimu, do czego przyczyniają znikające w tej skali, trzy podpory konstrukcyjne.

 

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Cooper Joseph Studio
Data publikacji: 25.06.2014 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!