archirama.pl

Bryła modułowego przedszkola Zobaczcie nowy projekt architektoniczny Adama Wiercińskiego

Bryła budynku przedszkola przypomina małe miasto w mieście. Projekt autorstwa Adama Wiercińskiego to nietypowa architektura modułowa i dowód na to, że dni spędzone w placówce nie muszą być już rutyną, szczególnie gdy dzieci od małego oswajane są z dość nietypową architekturą.

Bryła modułowego przedszkola Zobaczcie nowy projekt architektoniczny Adama Wiercińskiego

 

Bryła budynku przedszkola przypomina małe miasto w mieście. Projekt autorstwa Adama Wiercińskiego to nietypowa architektura modułowa i dowód na to, że dni spędzone w placówce nie muszą być już rutyną, szczególnie gdy dzieci od małego oswajane są z dość nietypową architekturą.

Fot: materiały prasowe

Bryła modułowa przypomina małe miasteczko. Na środku główna ulica, odchodzące od niej alejki i połączone z nimi placyki, przypominające miejsca spotkań, a między nimi porozsypywane domki. Podstawowym modułem całej bryły przedszkola jest oddział, przeznaczony dla 25 dzieci, którego powierzchnia wynosi 95 mkw. Mieści się w nim sala wielofunkcyjna, sanitariaty, szatnia, a także pomieszczenie techniczne i schowek na leżaki. Wygląd bryły podyktowany jest tym, jak same dzieci wyobrażają sobie budynek- zwykle ma on postać niewielkiego “domku” ze spadzistym dachem. W pozostałych elementach (domkach) znajdują się część administracyjna, zaplecze kuchenne oraz sala do ćwiczeń.

Różnorodna konstrukcja bryły

Architektura poszczególnych modułów brył różni się między sobą kształtem dachu i rodzajem drewna użytego na elewacji. Oddziały dziecięce, dzięki konstrukcji dachu przypominają chatki jak z obrazka, natomiast miejsce gdzie pracują dorośli, czyli administracja i zaplecze kuchenne, mają dachy ułożone rzędowo, jak w fabrykach. Nie bez powodu te ostatnie zostały ulokowane przy wejściu do obiektu, które jest częstym miejscem dostaw i wizyt rodziców. Dopiero za dodatkowymi drzwiami wewnatrz bryły zaczyna się bezpieczny świat dziecka, do którego dostęp ma jedynie personel.

Architekt postawił na wygodę i użyteczność bryły

Architekt w swoim zamierzeniu skupił się przede wszystkim na funkcjonalności bryły. Z tego powodu konstrukcja obiektu złożona jest z ram kontenera w trzech rozmiarach, co pozwala na swobodne umieszczanie modułów-domków wewnątrz, a także na rozbudowę bryły przedszkola w dowolnym kierunku. Przyciagające rodziców i pomysłowe dla maluchów mogą okazać się tarasy i ogródki ze szklarniami i uprawami, które wypełniają wolne przestrzenie w architekturze budynku. Tym samym dzieci mają kontakt z naturą i uczą się podstaw ekologii. W przerwie od nauki przedszkolaki mogą także bawić się na placu zabaw lub uczestniczyć w występach na scenie.

Bryła modułowa daje wiele możliwości

Segmenty funkcjonalne, nazywane potocznie „domkami” łączy ze sobą przestrzeń holu, mająca zapewniać nie tylko komunikację ale i dodatkową powierzchnię użytkową i integracyjną. Konstrukcja holu daje możliwość dowolnej aranżacji, którą bez problemu można dostosowywać do aktualnych potrzeb i wydarzeń w przedszkolu, tj. wystawy, zabawy, bale itd. Powierzchnia zabudowy całej bryły wynosi 1770 mkw, z czego 940 mkw stanowi przestrzeń użytkowa przedszkola, która dzięki konstrukcji modułowej może być dowolnie zwiększana lub zmniejszana, uwzględniając aktualne potrzeby placówki. Bryła modułowa pozwala na swobodne wpasowanie obiektu w każdą aglomerację miejską, a zamknięta forma powoduje, że już sam w sobie jest ograniczoną działką.

 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 9.05.2013 18:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!