archirama.pl

Bryła nowoczesnego hotelu bez apartamentów gościnnych – jak to możliwe? Zobacz projekt Ecork Hotel w Portugalii

Ogromna, monolityczna bryła hotelu Ecork unosi się na pustkowiu wśród oliwnych i korkowych drzew. W obiekcie znajduje się restauracja i kompleks wypoczynkowy, ale nie ma... apartamentów hotelowych.Co się z nimi stało? Otóż z pewnych względów znajdują się one poza głównym obiektem. Pomiędzy drzewami rozsiana jest sieć małych, białych kubików – to właśnie rezydencje hotelowe!

Korkowa elewacja hotelu Ecork w Portugalii autor: José Carlos Cruz

Korkowa elewacja hotelu Ecork w Portugalii autor: José Carlos Cruz

Małe białe domki wśród drzew, czyli zupełnie inna architektura współczesna hotelu

Ecork Hotel, to jak twierdzi twórca obiektu, pierwszy na świecie hotel obłożony korkiem. Budynek powstał na obrzeżach miasta Évora w Alentejo – historycznej prowincji Portugalii. Jego powierzchnia to 6300 mkw.

Autorem projektu bryły i architektury wnętrz jest José Carlos Cruz. Wszystkie przestrzenie publiczne i usługi hotelowe skoncentrowane są wokół dużego atrium. Do kompleksu należy SPA, siłownia, pomieszczenie konferencyjne i kryty basen. Układ wokół dziedzińca zaprojektowano tak, aby skorzystać z bocznego wiatru i cyrkulacji powietrza, zmniejszając w ten sposób zużycie energii do minimum.

Aby nie tracić zbyt dużej powierzchni parteru, pokaźnych rozmiarów basen umieszczono na dachu. Znajduje się tu również taras z leżankami do opalania i pięknym widokiem na krajobraz Portugalii.

Najbardziej intrygujące w tym projekcie są apartamenty zlokalizowane poza obiektem głównym. Są to małe białe domy rozlokowane wokół drzew korkowych. Drobna skala budynków wpisuje się w pejzaż i nawiązuje do średniowiecznej, wiejskiej architektury Portugalii. Ściany kubików mieszkalnych otynkowane są na biało. Niektóre z niech są perforowane, a przez otwory przebija intensywne światło słoneczne, które sprawia, że kompleks hotelowy jest jeszcze bardziej interesujący wizualnie. Pomiędzy 56 jednostkami mieszkaniowymi zaprojektowano sieć chodników, które prowadzą do bryły głównej hotelu.

Plan kompleksu został zainspirowany średniowiecznymi wioskami regionu Alentejo, gdzie często zamek otoczony był kilkoma białymi budynkami – mówi twórca projektu

Wielkie gabaryty bryły minimalizuje zastosowanie korka jako okładziny elewacyjnej. Projektant wybrał ten wyjątkowy materiał z uwagi na jego łatwą dostępność oraz izolacyjność cieplną.

Portugalia jest drugim największym eksporterem korka na świecie. Co więcej, materiał ten jest ekologiczny i ma doskonałe właściwości izolacyjne. Stwierdziliśmy więc, że będzie to dobry materiał elewacyjny dla naszego hotelu. - komentuje José Carlos Cruz.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 9.09.2014 14:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!