archirama.pl

Bryła Pomorskiego Muzeum Motoryzacji. Zobaczcie projekt, który wygrał konkurs!

Bryła projektu MUS Architects wygrał konkurs na Pomorskie Muzeum Motoryzacji. W zamierzeniu inwestora bryła budynku miała być prosta, zjawiskowa oraz tania w budowie i eksploatacji. Zobaczcie jakie rozwiązania zostały wykorzystane w zwycięskim projekcie.

Bryła Pomorskiego Muzeum Motoryzacji. Zobaczcie projekt, który wygrał konkurs!
Fot: materiały prasowe

Bryła Pomorskiego Muzeum Motoryzacji zostanie wybudowana w miejscowości Chwaszczyno, oddalonej od Gdyni o 20 km w kierunku zachodnim. W sąsiedztwie działki, na której zostanie zlokalizowana bryła, znajdują się dwa domy oraz złomowisko. Chaotyczny układ otoczenia skłonił do poszukiwania nietypowej formy, która neutralnie dopasuje się do otoczenia jednak swoją architektura będzie informowała o odmiennej funkcji jaką pełni.

Drewniana bryła muzeum

Architekci z pracowni MUS Architects postanowili bryłę budynku wykonać w konstrukcji drewnianej. Budynek muzeum jest przestrzenią ekspozycyjną – opakowaniem dla znajdujących się w nim eksponatów, ale jednocześnie bryła muzeum powinna stać się ikoną architektury. Bryła budynku została zaprojektowana w taki sposób aby pozostać we wzajemnej relacji z otoczeniem.

Architektura bryły

Decydująca role w architekturze budynku jest dynamika bryły wynikająca ze zmiennej tektoniki połaci dachu oraz jej połączenie z terenem. Pomimo iż z każdej strony dynamiczna bryła muzeum wygląda inaczej, ma ona prosta konstrukcję. Drewno zastosowane w zewnętrznej elewacji bryły ma pozytywnie wpływać na odbiorcę.

Wnętrze bryły muzeum

Wnętrze budynku będzie funkcjonalne i neutralne. Wnętrze zostało zaprojektowane w kolorystyce biało-szarej, jednak w późniejszej realizacji projektu barwy mogą zostać zmienione. Dzięki utrzymaniu stonowanej kolorystyki, barwne eksponaty będą lepiej się wyróżniały. W głównej hali wystawowej centralne miejsce zajmie tor w kształcie 8, na którym stanie 10 historycznych samochodów, prezentowanych według chronologii ich powstawania. Również pozostałe samochody zostaną umieszczone w głównej hali na taśmie ekspozycyjnej inspirowanej torami wyścigowymi. Obecnie muzeum znajduje się już w realizacji. Jak Wam podoba się pomysł muzeum i czy zamierzacie je odwiedzić?

Autor: Magdalena Manturo
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.05.2013 16:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!