archirama.pl

Bryła teatru 3D w Holandii – kopuła pełna niespodzianek

Bryła projektu Infoversum, zlokalizowana w holenderskim mieście Groningen, jest zadziwiająca. Nie tylko z powodu wyjątkowej okrągłej formy ale również dzięki temu, ze spełnia rolę jednej z najciekawszych atrakcji w centrum miasta. Kontrast kolorystyczny pomiędzy kortenem a bielą, a także ukrycie instalacji w budynku sprawiają, że kopuła wygląda jak... statek kosmiczny

Bryła projektu Infoversum autorstwa pracowni Archiview

Bryła projektu Infoversum autorstwa pracowni Archiview

Fot: http://www.archiview.nl

Doskonała lokalizacja budynku, samo centrum miasta Groningen, powoduje, że obok tej bryły nie da się przejść nie zauważając jej. Architektura współczesna jest tak ciekawa na zewnątrz, że niemal każdy przechodzień odczuwa potrzebę sprawdzenia jak jest w jej środku.

Edwin Valentijn, profesor Uniwersytetu w Groningen poprosił architektów by poprzez budynek uczynili naukę bardziej dostępną dla ogółu społeczeństwa. To był początek projektu Infoversum. Powstał budynek który łączy naukę, biznes i aktywność kulturową, oraz miejsce, które stymuluje wymianę informacji na temat otaczającego nas świata i innowacji technologicznych.

Twórcą tej architektury współczesnej jest  Jack van der Palen, architekt z pracowni Archiview. Projektant rozpoczął projektowanie inspirując się technologią znaną przy budownictwie statków. Istotne były dla niego również materiały, które ozdobią elewację. 

Zadziwiająca architektura współczesna – okręt czy statek kosmiczny?

Innowacja zaczerpnięta z budownictwa okrętowego wiąże się z samonośnością bryły budynku (tak jak jest to w przypadku statków), oraz możliwością zmieniania jej lokalizacji. Ważne są również unikalne właściwości użytych materiałów. Takie okrętowe podejście nie jest jeszcze powszechne w dziedzinie projektowania architektury współczesnej. Architekt Jack van der Palen wraz z Central Industry Group postanowili udowodnić, że te innowacyjne idee mogą stać się rzeczywistością. Nowoczesna metoda pozwala na konstrukcję bez dylatacji, mimo organicznego kształtu bryły. Zastosowanie miękkich linii z zewnątrz nadaje również kształt wnętrzom.

Powłoka konstrukcji składa się z 83. płyt z kortenu, każda w innym kształcie. Są zespawane ze sobą na budowie, dzięki czemu nie ma między nimi szczelin. Zewnętrzna powłoka oraz konstrukcja we wnętrzu przyspawane krowiami, tworzą spójną całość. By podkreślić rdzawy kolor kornetu, kopuła została pomalowana na biało. Architekt chciał, aby forma bryły była jak najbardziej czysta. Ukrył więc takie elementy jak drzwi awaryjne czy instalacje, pod powłoką zewnętrzną. Dzięki temu budynek, nie wygląda właściwie jak zwykły budynek, a miejscowi zaczęli nawet mówić na niego UFO...

Kopuła i trójwymiarowa prezentacja multimedialna

Podróż przez obiekt to przygoda ze zmieniającym się światłem. Po wkroczeniu do Infoversum przez szklane wejście, obserwatorzy znajdują się w przestrzeni nazwanej Infowave. Jest to interaktywna część poświęcona prezentacjom multimedialnym. Ta sala pokazowa znajduje się pod kopułą – w sercu budynku. W środku można dostrzec w jaki sposób kształtowana była konstrukcja budynku. Siedziska można przechylić do tyłu  tak, aby widzieć niemal całe sklepienie kopuły, gdzie wyświetlane są projekcje 3D. Podczas gdy niektórzy odwiedzający oglądają filmy na 20 metrowym ekranie, inni podziwiają naturalne światło, która przepływa przez okrągłą bryłę i stale ustawia hol w innym świetle. Ciężko stwierdzić czy większe wrażenie robią trójwymiarowe projekcje, czy architektura zaprojektowana z wielką dbałością o przepływ światła.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: http://www.archiview.nl
Data publikacji: 8.07.2014 15:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!