Doskonała lokalizacja budynku, samo centrum miasta Groningen, powoduje, że obok tej bryły nie da się przejść nie zauważając jej. Architektura współczesna jest tak ciekawa na zewnątrz, że niemal każdy przechodzień odczuwa potrzebę sprawdzenia jak jest w jej środku.
Edwin Valentijn, profesor Uniwersytetu w Groningen poprosił architektów by poprzez budynek uczynili naukę bardziej dostępną dla ogółu społeczeństwa. To był początek projektu Infoversum. Powstał budynek który łączy naukę, biznes i aktywność kulturową, oraz miejsce, które stymuluje wymianę informacji na temat otaczającego nas świata i innowacji technologicznych.
Twórcą tej architektury współczesnej jest Jack van der Palen, architekt z pracowni Archiview. Projektant rozpoczął projektowanie inspirując się technologią znaną przy budownictwie statków. Istotne były dla niego również materiały, które ozdobią elewację.
Zadziwiająca architektura współczesna – okręt czy statek kosmiczny?
Innowacja zaczerpnięta z budownictwa okrętowego wiąże się z samonośnością bryły budynku (tak jak jest to w przypadku statków), oraz możliwością zmieniania jej lokalizacji. Ważne są również unikalne właściwości użytych materiałów. Takie okrętowe podejście nie jest jeszcze powszechne w dziedzinie projektowania architektury współczesnej. Architekt Jack van der Palen wraz z Central Industry Group postanowili udowodnić, że te innowacyjne idee mogą stać się rzeczywistością. Nowoczesna metoda pozwala na konstrukcję bez dylatacji, mimo organicznego kształtu bryły. Zastosowanie miękkich linii z zewnątrz nadaje również kształt wnętrzom.
Powłoka konstrukcji składa się z 83. płyt z kortenu, każda w innym kształcie. Są zespawane ze sobą na budowie, dzięki czemu nie ma między nimi szczelin. Zewnętrzna powłoka oraz konstrukcja we wnętrzu przyspawane krowiami, tworzą spójną całość. By podkreślić rdzawy kolor kornetu, kopuła została pomalowana na biało. Architekt chciał, aby forma bryły była jak najbardziej czysta. Ukrył więc takie elementy jak drzwi awaryjne czy instalacje, pod powłoką zewnętrzną. Dzięki temu budynek, nie wygląda właściwie jak zwykły budynek, a miejscowi zaczęli nawet mówić na niego UFO...
Kopuła i trójwymiarowa prezentacja multimedialna
Podróż przez obiekt to przygoda ze zmieniającym się światłem. Po wkroczeniu do Infoversum przez szklane wejście, obserwatorzy znajdują się w przestrzeni nazwanej Infowave. Jest to interaktywna część poświęcona prezentacjom multimedialnym. Ta sala pokazowa znajduje się pod kopułą – w sercu budynku. W środku można dostrzec w jaki sposób kształtowana była konstrukcja budynku. Siedziska można przechylić do tyłu tak, aby widzieć niemal całe sklepienie kopuły, gdzie wyświetlane są projekcje 3D. Podczas gdy niektórzy odwiedzający oglądają filmy na 20 metrowym ekranie, inni podziwiają naturalne światło, która przepływa przez okrągłą bryłę i stale ustawia hol w innym świetle. Ciężko stwierdzić czy większe wrażenie robią trójwymiarowe projekcje, czy architektura zaprojektowana z wielką dbałością o przepływ światła.
Milena Glinojecka