Architektura
ARCHITEKTURA
Dyskusje o architekturze. Znaczenie BRYŁY

BRYŁA W ARCHITEKTURZE. Dlaczego w projekcie najważniejsza jest bryła?

 • Komentarze

46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie

Willa Savoye, Le Corbusier, 1929

Fot: Valueyou/Wikimedia Commons

Co ocenia się patrząc na nowy projekt architektoniczny? Oczywiście bryłę. To właśnie bryła decyduje o tym, jakości i nowoczesności architektury, która nas otacza. Specjaliści twierdzą, że bryła jest rodzajem rozmowy projektanta z odbiorcami architektury.

Bryła regularna czy prosto z kosmosu?

Obecnie powstaje coraz więcej założeń o kształtach nie dających zakwalifikować się do żadnego z tych prezentowanych nam w szkole podstawowej. W czasach PRL bryły budynków były z reguły proste i regularne. W tych czasach budowano popularne po dzień dzisiejszy domy kostki, czy prostopadłościenne bloki z wielkiej płyty.

>>Czy bryła wieżowca Złota 44 stanie się symbolem architektury Warszawy?

W dzisiejszych czasach często wraca się do takiego projektowania, ale równie często mamy do czynienia z bryłami, nazwijmy to po imieniu, prosto z kosmosu. Niektóre z nich uważane są za cud w architekturze inne za typowy kicz i tandetę, której doskonałym przykładem jest budynek Telewizji Polskiej. Nie oznacza to oczywiście się obłe kształty prezentują się źle. Warszawski przykład Zebra Tower pokazuje, że bryła zaokrąglona i w pewnej części nieregularna staje się inspirującym elementem otoczenia dla każdego przechodzącego obok tego założenia.

Co bryła oznacza dla architekta?

Bryłę uznaje się za swoistą pieczątkę danego architekta. To właśnie bryła decyduje o unikalności i indywidualności pewnego stylu. Praktycznie każdy architekt zaczyna projektowanie od szkicu bryły. Bryła jest dla architekta swoistego rodzaju inspiracją. Koncepcja dalej ewoluuje tworząc niepowtarzalny kształt. Le Corbusier, który zasłynął z projektowania brył o kształtach prostopadłościennych, którym brak krągłości, jest rozpoznawalny w świecie architektury.

>>Jak dostać się na architekturę? Wszystko o studiach na architekturze

Tym samym stał się symbolem modernizmu. Symbolem minimalizmu i prostoty. Do dziś uchodzi za guru w świecie architektury. Zupełnie innym styl wykreowała Zaha Hadid. Jej bryły są zwykle skomplikowane, naszpikowane nieregularnymi kształtami, którym w większości brakuje kątów prostych. Przykłady można mnożyć. Studenci architektury, ucząc się poszczególnych stylów w architekturze zapamiętują przede wszystkim bryły danych budynków. Z każdej takiej bryły możemy wyczytać pewne cechy, które decydują o jej przynależności do danej epoki w architekturze.

Bryła w architekturze? Czym właściwie jest?

Bryła to pojęcie bardzo ogólne. Czym innym jest dla konsumenta architektury, czym innym dla samego architekta. Konsumenci patrzą na bryłę pod kątem atrakcyjności: podoba mi się lub nie podoba. Rzadko zwracają uwagę na detale, które często świadczą o wyjątkowości bryły. Często też zwracają uwagę tylko na pewien fragment bryły nie zdając sobie sprawy z całości założenia i zamysłu. Architekt postrzega bryłę w zupełnie inny sposób.

>>Le Corbusier, zwany papieżem modernizmu

Widząc budynek, widzi jego całość, pewien koncept. Z tego powodu często wynikają niezgodności w poglądach architektów i zwykłych ludzi, którzy po prostu nie rozumieją „co autor miał przez to na myśli”. Jednak trzeba pamiętać, że przez wieki, od piramid w starożytnym Egipcie, po czasy wieżowców i szklanych domów, bryła była w architekturze wyznacznikiem stylu i pieczątką danej epoki i architekta. Poprzez bryłę projektant próbuje rozmawiać z odbiorcami swojej architektury i wywierać na nim pewne odczucia.

>>Najpiękniejsza bryła Wrocławia? Oceńcie sami!

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Valueyou/Wikimedia Commons
Data publikacji: 5.07.2012 08:06
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.