Architektura
ARCHITEKTURA

Bryły w cukierkowych kolorach, czyli współczesna architektura. Polskie miasta chorują na pastelozę

  • Komentarze

Hotel Sobieski przy placu Zawiszy

Warszawski hotel Saobieski przy placu Zawiszy. Kolorowa bryła

Fot: Szczebrzeszynski

Kolorowe, pasiaste, wzorzyste bryły na blokowiskach znależć można w każdym polskim mieście. Pasteloza to termin, który pierwszy raz został użyty przez dziennikarza i fotoreportera – Filipa Springera. Dlaczego polskie miasta chorują i czy to już stadium terminalne?

Architektura modernistyczna i współczesna

Architektura przedwojenna, a nawet ta z okresu międzywojennego, to budynki utrzymane w stonowanej kolorystyce. W modernistycznej architekturze  kolor współgrał idealnie z prostotą bryły. W przypadku renesansowych kamienic z wymyślnymi sztukateriami kolor był żywy, ale w dobrym smaku. Urokliwe ryneczki miast zbudowanych na średniowiecznych planach zaskakiwały feerią barw i wciągały w miejski gwar.

Kolorowe bryły z PRL

Inaczej jest w dzisiejszych miastach. Choroba dotyka przeważnie nieszczęsne osiedla z wielkiej płyty, powstałe zazwyczaj w okresie PRL-u. Dla mieszkańców tych osiedli okolica jest brudna, szara i niewesoła. Czy szara okolica warunkuje szare życie? Idąc tym tokiem rozumowania, władze gminne wpadają na prosty, a zarazem tak genialny pomysł, by pomalować czyjś świat. Przy okazji termomodernizacji lub remontu elewacji wybierają pastelowo słodki kolor, dorzucając jeszcze kilka pasów w poprzek – w innym, absolutnie niepasującym, odcieniu. Zamysł jaki kierował doborem barw jest zapewne znany tylko autorom.

Czy to zrekompensuje uroki życia w blokowisku? Na pewno uspokoi sumienia nielicznych. W końcu, jeśli już żyć w mrówkowcu, to chociaż wyglądając przez różowe okno. Jeśli spędzać kolejne lata w bloku z wielkiej płyty, to niech będzie on brzoskwiniowo-żółty. W ten sposób  w miejski zgiełk wprowadzany jest dodatkowy hałas. Chaos informacyjny, natłok kolorów, które nie niosą ze sobą żadnego przekazu. Kakofonia, kicz i pogwałcenie zasad ładu przestrzennego. Powstają osiedla rodem z rysunku dla przedszkolaków, nad którymi Le Corbusier załamałby ręce.

Współczesna architektura do poprawki

Kiedyś było inaczej. Osiedle Tysiąclecia w Katowicach to jeden z przykładów, gdzie ten gigantyczny zespół  (w pełni autarkiczny) tworzy regularny rytm bloków. Regularny ze względu na usytuowanie, jak i kolorystykę. Podczas remontu wprowadzono jedynie kosmetyczne zmiany.
Ucieczka od pastelozy nie jest niemożliwa. Ilekroć mamy do czynienia z budynkiem, którego projektant jeszcze żyje, dysponujemy nieocenioną pomocą. Konsultacje takie są jednak zjawiskiem wciąż zbyt rzadkim, by wpisały się w tradycję. Tymczasem architekt, który jest „ojcem” obiektu, niejednokrotnie na bieżąco śledzi wydarzenia związane z jego dziełem. Warto dołożyć wszelkich starań, by po latach nie zgubić głównej idei, która przyświecała temu projektowi.

- Paulina Patrylak

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.