archirama.pl

Buckminster Fuller odrestaurowany. Odnowiono jego kopułę „Oko muchy”

Buckminster Fuller, najsłynniejszy amerykański konstruktor, był największym wynalazcą wśród architektów i największym architektem wśród wynalazców. Każdy jego projekt swoją innowacyjnością wyprzedzał epokę. Właśnie odnowiono jeden z jego prototypów – kopułę Oko muchy (Fly’s Eye Dome) z 1965 roku!

Buckminster Fuller i jego kopuła

Największy prototyp kopuły Oko muchy (Fly’s Eye Dome) liczący 50-stóp średnicy (15,2 metra). Na zdjęciu także konstruktor kopuły – Buckminster Fuller i jego futurystyczny samochód Dymaxion ca

Fot: Wikimedia Commons

Buckminster Fuller, dla przyjaciół Bucky, od dziecka był wynalazcą. Już jako 11 latek dokonał pierwszego wynalazku – wymyślił napęd „odrzutowy” do łodzi rybackiej. Ten amerykański filozof, konstruktor i kartograf słynie jednak przede wszystkim z dziesiątków patentów umożliwiających budowanie lekkich i tanich budynków.

Jednym z nich był Dymaxion House, okrągły dom z lekkiego aluminium, który miał być produkowany jak samochody – na taśmie montażowej. Prototyp ważył niecałe 3 t i kosztował niespełna 1,5 tys. dolarów.

Buckminster Fuller słynie najbardziej z kopuł, stworzył ich wiele typów. Najsłynniejsza jest kopuła geodezyjna, którą opracował pod koniec lat 40. XX wieku. Jest to bardziej wielościan, który odwzorowuje powierzchnię kuli. Bowiem kopuła składa się z wielokątów, najczęściej z trójkątów równoramiennych, bądź równobocznych, bowiem są one najsztywniejszym z wielokątów. Zbudowana najczęściej z lekkich stalowych rurek konstrukcja umożliwia budowanie wielkich przekryć bez wewnętrznych podpór.

Jedną z nowatorskich kopuł Fullera była kopuła Oko muchy (Fly’s Eye Dome) z 1965 roku. Jej nazwa dokładnie odwzorowuje jej wygląd. Przypomina bowiem gigantyczne oko muchy. Bucky stworzył dwa prototypy tej kopuły, jeden o średnicy 24-stóp (7,3 metra) i jeden o średnicy 50-stóp (15,2 metra).

Mniejsza z nich została właśnie pieczołowicie odrestaurowana. Dokonała tego firma Goetz Composites, która buduje z super lekkich kompozytów najszybsze jachty na świecie, ich łodzie zdobywają najwyższe trofea w  rejsach America’s Cup.

Firma zakończyła właśnie prace renowacyjne nad kopułę Fullera, czasowo jest ona prezentowana na terenie wystawowym firmy w Bristolu na Rhode Island. Kopuła wygląda znów jak za czasów Bucky’ego!

Konstrukcja jest pełna światła bowiem przecinają ją okrągłe, wypukłe świetliki. Fuller pisał w swojej książce Critical Path: „To dom, który będzie ważyć i kosztować tyle co dobry samochód. Nie tylko będzie wysoko efektywny w zużyciu materiałów, ma też czerpać energię z wiatru i słońca”.

Proces renowacji był wyzwaniem dla projektantów z firmy Goetz Composites. Jej pracownicy zaprosili do pracy współpracowników Fullera, którzy prawie pół wieku temu budowali oryginalną kopułę: Daniela J. Reisera i Johna Warrena. Kopuła Oko muchy wciąż zachwyca zaawansowaną strukturą i technologią oraz swoją niebywałą lekkością. Szkoda tylko, że ta „maszyna do mieszkania” Fullera, jak większość jego projektów, nie weszła do masowej produkcji. Podobnie jak aerodynamiczny samochód jego projektu – Dymaxion car.

24-stopowa kopuła Fly’s Eye dome będzie w grudniu zaprezentowana na targach sztuki i dizajnu Art Basel Miami Beach w Miami.

Autor: TM
Zdjęcia: http://goetzboats.com, www.salsburg.com, Wikimedia Commons
Data publikacji: 1.09.2011 12:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!