archirama.pl

Budynek wielorodzinny we Wrocławiu. Przykład architektury ceglanej w Polsce

Jeden z wrocławskich kwartałów został zabudowany przez budynek mieszkalny wielorodzinny. Typowy obiekt o prostej bryle, ale mimo wszystko intrygujący. Prezentujemy przykład wrocławskiej architektury. Podoba wam się? Czekamy na komentarze!

Efekt elewacji bardzo dobrze widoczny jest na tej prostej bryle

Efekt elewacji bardzo dobrze widoczny jest na tej prostej bryle

Fot: materiały prasowe

Prezentowany przez nas przykład architektury zabudowy wielorodzinnej jest pomysłem  Biura Projektów Lewicki Łatak. Zrealizowany we Wrocławiu budynek znajduje się u zbiegu ulic Grabiszyńska/Inżynierska. W tym obiekcie warto zwrócić uwagę na nietypowe wykończenie elewacji, gdyż sama bryła jest bardzo prosta, a przez to funkcjonalna.

Architektura budynku powstała w tradycyjnym kwartale. Dlatego nadana mu forma posiada widoczny podział przestrzeni na: publiczną (zewnętrzną), prywatną (mieszkania) praz półpubliczną (tworzy ją dziedziniec). Trzeba zaznaczyć, że powstały dziedziniec nie jest realizacją przypadkową. Architekci postanowili stworzyć „ogrodową” interpretację jednego z „Powidoków” polskiego malarza i i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego.

Ceramika w architekturze

Specyficzny kolor elewacji to idea połącznie kilku odcieni ceramicznych elementów. Połączono tu płytki o odcieniach jaśniejszych i ciemniejszych, które nie są tu przypadkowe, tylko tworzą charakterystyczny wzór. Wzór ten w dyskretny sposób biegnie od narożnika do narożnika budynku. Dzięki temu rozwiązaniu elewacje są eleganckie i wyrafinowane, a przy tym pasują do prostego kształtu bryły.

>> Zobacz nasz przewodnik po Wrocławiu! Co warto zobaczyć we Wrocławiu!

Warto dodać, że inspiracją dla stworzenia architektury i struktury opartej na ceramice był stojący niedaleko, ażurowy, ceglany mur. Cegły w myślowy sposób przeskalowano do rozmiarów mieszkania, a ich wzajemne rozsunięcia stały się loggiami. Wykorzystanie cegły w elewacjach sprawiło, ze budynek w swej prostocie nabrał wyrazu i stał się charakterystycznym obiektem Wrocławia.

Architektura tworzona z myślą o użytkownikach

Architekci zaznaczają, że powstały budynek mieszkalny miał z jednej strony odpowiadać oczekiwaniom klientów, a z drugiej zachować ciągłość przestrzenną z sąsiadującą architekturą. Nawiązanie to było ważne gdyż w pobliżu znajduje się osiedle Grabiszyn, zaprojektowane przez Paula Heima i Alberta Kemptera. Architekci, myśląc także o przyszłych mieszkańcach budynku, postanowili zaprojektować architekturę na tyle wyrazistą, aby lokatorzy nie byli skazani na anonimowość zamieszkania.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.04.2013 12:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!