Prezentowany przez nas przykład architektury zabudowy wielorodzinnej jest pomysłem Biura Projektów Lewicki Łatak. Zrealizowany we Wrocławiu budynek znajduje się u zbiegu ulic Grabiszyńska/Inżynierska. W tym obiekcie warto zwrócić uwagę na nietypowe wykończenie elewacji, gdyż sama bryła jest bardzo prosta, a przez to funkcjonalna.
Architektura budynku powstała w tradycyjnym kwartale. Dlatego nadana mu forma posiada widoczny podział przestrzeni na: publiczną (zewnętrzną), prywatną (mieszkania) praz półpubliczną (tworzy ją dziedziniec). Trzeba zaznaczyć, że powstały dziedziniec nie jest realizacją przypadkową. Architekci postanowili stworzyć „ogrodową” interpretację jednego z „Powidoków” polskiego malarza i i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego.
Ceramika w architekturze
Specyficzny kolor elewacji to idea połącznie kilku odcieni ceramicznych elementów. Połączono tu płytki o odcieniach jaśniejszych i ciemniejszych, które nie są tu przypadkowe, tylko tworzą charakterystyczny wzór. Wzór ten w dyskretny sposób biegnie od narożnika do narożnika budynku. Dzięki temu rozwiązaniu elewacje są eleganckie i wyrafinowane, a przy tym pasują do prostego kształtu bryły.
>> Zobacz nasz przewodnik po Wrocławiu! Co warto zobaczyć we Wrocławiu!
Warto dodać, że inspiracją dla stworzenia architektury i struktury opartej na ceramice był stojący niedaleko, ażurowy, ceglany mur. Cegły w myślowy sposób przeskalowano do rozmiarów mieszkania, a ich wzajemne rozsunięcia stały się loggiami. Wykorzystanie cegły w elewacjach sprawiło, ze budynek w swej prostocie nabrał wyrazu i stał się charakterystycznym obiektem Wrocławia.
Architektura tworzona z myślą o użytkownikach
Architekci zaznaczają, że powstały budynek mieszkalny miał z jednej strony odpowiadać oczekiwaniom klientów, a z drugiej zachować ciągłość przestrzenną z sąsiadującą architekturą. Nawiązanie to było ważne gdyż w pobliżu znajduje się osiedle Grabiszyn, zaprojektowane przez Paula Heima i Alberta Kemptera. Architekci, myśląc także o przyszłych mieszkańcach budynku, postanowili zaprojektować architekturę na tyle wyrazistą, aby lokatorzy nie byli skazani na anonimowość zamieszkania.