Architektura
ARCHITEKTURA

Cegła w architekturze współczesnej – willa z brązem w roli głównej

 • Komentarze

Willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten

Willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten

 • Bryła willi Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten
 • Widok wieczorny na trójczłonową część dzienną - willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten
 • Część dzienna: kuchnia i salon - willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten
 • Kuchnia - willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten
 • Salon - willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten
 • Łazienka - willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten
 • Wejście na piętro - willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten

Specyficzny, trójczłonowy układ bryły rezydencji oraz sam jego kształt zależał w dużej mierze od orientacji względem słońca. Architekci willi Moerkensheide nie bali się użycia cegły w architekturze, i zrobili to nawet... w gotyckim stylu!

Drewno, biel i cegła – trójca architektury współczesnej willi Moerkensheide

Dwukondygnacyjna rezydencja Moerkensheide powstała w belgijskiej pracowni Dieter De Vos Architecten. Dom z basenem znajduje się w samym centrum działki budowlanej, na skraju dzielnicy mieszkalnej w miejscowości De Pinte w Belgii. Nieopodal willi znajduje się mały las.

Elewacje tego wyjątkowego domu pokryte są ręcznie wyrabianymi cegłami, które powstały na historycznym terenie Belgii – we Flandrii. Interesujące i niespotykane w tej architekturze współczesnej są półokrągłe przeszklenia z widokiem na ogród, które znajdują się na parterze rezydencji. Okna te wykończone są brązową stolarką, a także nadprożem ułożonym w łuk z cegieł - taki, jaki stosowany był np.w ceglanych świątyniach gotyckich. Na piętrze okna są już prostokątne, dzięki czemu zaskakująca forma nie jest przesadzona i przypomina, mimo wszystko, nowoczesną architekturę, a nie gotyk.

Trzy materiały i trójczłonowy układ przestrzenny

Symetryczny plan rezydencji składa się z trzech członów układających się w trójkąt równoboczny – w  tej części znajduje się otwarta kuchnia i jadalnia. Otwarty układ salonu wyraźnie uzmysławia odbiorcy geometrię bryły. Jeden z „członów” jednak jest dłuższy niż pozostałe. To „wydłużenie” mieści garaż i funkcje komunikacyjną. Do pomieszczeń w strefie dziennej z trzech stron wpada światło naturalne. W razie potrzeby, bliskość otaczającego ogrodu można w każdej chwili zasłonić kotarą.

Każdy z trzech „członów” budynku zakończony jest ślepą ścianą. W ścianach tych architekci umieścili funkcjonalne szafy. W jednej z nich, tej zlokalizowanej przy wydłużonej części bryły, mieści się kuchnia. Ciemne elewacje i drewno na ścianach wnętrz skontrastowane jest jasną podłogą oraz całkowicie białymi pomieszczeniami mokrymi, do których należy np. łazienka.

Architektura wnętrz domu utrzymana jest w ciepłych brązach i bieli. Na górną kondygnację prowadzą piękne, drewniane schody spiralne. Są one sercem domu, ponieważ zlokalizowano je w samym centrum potrójnego układu.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.