archirama.pl

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach

Łatwo zabłysnąć efektownym zestawieniem starego z nowym, dużo trudniej wtopić budynek w otoczenie bez kompromisów, tak by był odbierany jako jednoznacznie współczesny

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
Katowice, ul. Wojewódzka 33
Autorzy: Konior Studio, Barysz Konior Architekci s.p., architekci Tomasz M. Konior, A. Krzysztof Barysz, Andrzej Witkowski, Aleksander Nowacki

Fot: Daniel Rumiancew

Trzeba mieć wiele pokory, aby oprzeć się pokusie wykrzyczenia swoich pięciu minut, projektując w centrum kilkumilionowej aglomeracji ważny budynek o przeznaczeniu publicznym. Można zabłysnąć efektownym fajerwerkiem w myśl zasady kontrastu starego z nowym i jeśli zrobi się to z talentem, wszyscy temu przyklasną. Energia tkwiąca w mocnych zestawieniach form to przecież pierwszorzędny sposób na przyciągnięcie uwagi mediów oraz promocję miejsca i autora. Znacznie trudniej jest wtopić budynek w otoczenie i to bez kompromisów, tak by był odbierany jako jednoznacznie współczesny. W przypadku rozbudowy katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego obie te rzeczy się udały.

Dotychczasowa siedziba uczelni to obiekt bardzo nobliwy – zespół trzech ceglanych neogotyckich gmachów z początku wieku, śląskich w najlepszym tego słowa znaczeniu pod względem jakości architektonicznego rzemiosła. To miejsce przesiąknięte historią, ważne dla polskiej kultury.

Pierwotnie,w sąsiadujących ze sobą gmachach mieściła się Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Po plebiscycie w 1918 roku w głównym budynku rezydował Wojciech Korfanty – działacz niepodległościowy, jedna z najważniejszych postaci dla śląskiej tożsamości.
Od lat siedemdziesiątych mieści się tu akademia ze sławnym Wydziałem Jazzu. Uczelnia wykształciła wiele znanych postaci – Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krystiana Zimermana, Stanisława Sojkę.

Współautor rozbudowy – Tomasz Konior, jak wielu architektów kończących studia w połowie lat dziewięćdziesiątych, zręcznie oscyluje pomiędzy neomodernistyczną dyscypliną a postmodernistyczną swobodą form. Zachował on dotychczasowy klimat tego miejsca oraz wyraźnie powiązał kompozycyjnie stary i nowy obiekt – Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej.

Realizacja ujmuje oczywistością i prostotą rozwiązań od urbanistyki po detal. Istniejąca i dobudowana część akademii spięte zostały podłużnym, przeszklonym atrium, zamkniętym na obu końcach niemal równoważnymi wejściami – jednym dla studentów i wykładowców, drugim otwierającym się na miasto, szczególnie podczas dostępnych dla publiczności koncertów. Łącznik ten pełni rolę centralnej przestrzeni reprezentacyjnej oraz miejsca codziennych spotkań bywalców uczelni. Znajduje się tu również niewielki amfiteatr. Tak ukształtowaną poprzeczną oś kompozycyjną przecinają prostopadle trzy inne, w czytelny sposób wyprowadzone ze starego budynku. Pierwsza z nich – wytyczona wprost ze środkowego ryzalitu wyznacza przestrzeń centralną atrium. Druga, wychodząca z bocznego ryzalitu spina sale chórów w dotychczasowym budynku z mieszczącą się w nowym centrum salą koncertową. Ostatnia, powiązana kompozycyjnie z trzecim ryzalitem, łączy pomieszczenia administracyjne starej części akademii. Na wyższej kondygnacji ruch wzdłuż tak wyznaczonych osi kompozycyjno-funkcjonalnych odbywa się zawieszonymi ponad atrium łącznikami.

Równie czytelne są decyzje projektowe dotyczące użytych materiałów i rozwiązań na elewacjach. Na zewnątrz starannie dobrana cegła odpowiada nastrojowi zastanej architektury. Surowy beton w atrium stanowi tło dla doskonale widocznej z jego środka, tylnej neogotyckiej fasady starego budynku. Sala koncertowa i jej strefa wejściowa zostały całkowicie wyłożone drewnem. Efektownym rozwiązaniem jest przenikanie się przestrzeni sali koncertowej przebijającej surową ścianę atrium i nadwieszonej półkoliście nad zlokalizowaną pod spodem szatnią oraz zestawienie materiałów – drewna, cegły i betonu.

Nowoprojektowany ceglany front budynku od strony miasta wpisuje się w klimat architektury istniejących gmachów, a jednocześnie jest na wskroś indywidualny. Widoczne są tu inspiracje dziełami Louisa Kahna, ich dwuplanowością i wyrazistymi nacięciami ścian zewnętrznych, a także odważna próba współczesnej interpretacji wątków neogotyckich. Subtelna zabawa fakturą przejawia się w motywie lekko wysuniętych z lica ściany cegieł, rozrzuconych w nieregularnym rytmie.

Rozbudowa katowickiej Akademii Muzycznej to dzieło autora słyszącego. Zabytkowa siedziba zyskuje dzięki wyeksponowaniu wartościowych i dotąd słabiej dostrzeganych fragmentów historycznej architektury. Poprzez czytelne decyzje projektowe budynek centrum nauki i edukacji porządkuje zastane otoczenie i wnosi nową wartość nie tracąc nic ze swojej oryginalności i autonomii.

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
Katowice, ul. Wojewódzka 33
Autorzy: Konior Studio, Barysz Konior Architekci s.p., architekci Tomasz M. Konior, A. Krzysztof Barysz, Andrzej Witkowski, Aleksander Nowacki
Współpraca: architekci Ewa Nowacka, Joanna Korczyńska, Marek Koryczan, Maciej Strączek, Wojciech Czapnik, Grzegorz Kasza, Piotr Zowada, Danuta Pękała, Anna Zawiła, Maciej Niewiadomski
Konstrukcja: Statyk – Grzegorz Komraus, Piotr Dzidek
Akustyka: Jan Dodacki
Electroacoustics: Piotr Kozłowski
Technologia sali koncertowej: Maciej Wojciechowski
Generalny wykonawca: Budimex Dromex SA
Inwestor: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Powierzchnia terenu: 10 260 m2
Powierzchnia zabudowy: 2444 m2
Powierzchnia użytkowa: 7339 m2
Powierzchnia całkowita: 9745 m2
Kubatura: 50 040 m3
Projekt: 2003-2006
Realizacja: 2005-2007
Koszt inwestycji: 55 000 000 PLN

Źródło: "Architektura-murator"12/2007
Autor: Krzysztof Mycielski
Zdjęcia: Daniel Rumiancew
Data publikacji: 16.06.2011 09:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!