archirama.pl

Centrum Nauki Kopernik - ponad milion odwiedzających w 2012 roku! Zobaczcie architekturę i nowoczesne wnętrza CNK. Dużo pięknych zdjęć!

Centrum Nauki Kopernik projekt z portfolio architekta Jana Kubeca cieszy się coraz większą popularnością. W 2012 roku tę niezwykłą, położoną na prawym brzegu Wisły bryłę, odwiedziło ponad  milion osób. Czym oprócz niesamowitych eksponatów może zachwycać budynek architektów z pracowni RAr-2? Zobaczmy jeszcze raz architekturę i nowoczesne wnętrza obiektu CNK. Dużo pięknych zdjęć!

Centrum Nauki Kopernik - ponad milion odwiedzających w 2012 roku! Zobaczmy jeszcze raz architekturę i nowoczesne wnętrza CNK. Dużo pięknych zdjęć!
Fot: Marcin Czechowicz

Centrum Nauki Kopernik, które zaprojektował Jan Kubec z pracowni RAr-2 to jeden z najważniejszych projektów w portfolio architekta. Niezwykła architektura i nowoczesne wnętrza CNK sprawiły, że jest to jedna z największych tego typu instytucji Europie. Architekci posadzili bryłę nad dopiero ukończonym tunelem. Wisłostrady, która od lat 70. ubiegłego wieku odcinała lewobrzeżną Warszawę od Wisły. Z założenia sama przestrzeń wokół CNK  ma charakter rekreacyjny a Wisła i otaczająca go przestrzeń z małą architekturą i okolicznymi atrakcjami sprawiły, że miejsce znowu tętni życiem. 

Centrum Nauki Kopernik - architektura i nowoczesne wnętrza

Architektura dwukondygnacyjnego kompleksu CNK z podziemnym parkingiem i charakterystyczną bryłą planetarium przykryta jest zielnym dachem.  Sam gmach ma wysokość 12 metrów. W nieco wyższych dominantach ulokowano platformę widokową, planetarium oraz punkt zawieszenia wahadła Foucaulta. Wnętrze zaprojektowano w nowoczesny surowym stylu. Dominuje beton, szkło i stalowe konstrukcje.

Na kompleks składa się bogaty program funkcjonalny. Do najważniejszych elementów zaliczają się multimedialne planetarium na 150 osób, mobilna przestrzeń wystawiennicza ze stałymi i czasowymi ekspozycjami (ok 6 000 mkw), sala audytoryjna, 6 salek konferencyjnych, kawiarnia i bistro, a także pokoje gościnne. Na zewnątrz odwiedzający mają do dyspozycji ogród na dachu i Park Odkrywców.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 4.01.2013 13:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!