Akademia w Kalifornii
Centrum nauki (zwane także Akademią nauki) położone jest w Parku Golden Gate w San Francisco, w sąsiedztwie „Young muzeum” – budynku projektu szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron. W obiekcie Akademii mieści się muzeum historii naturalnej (Kimball Natural History Museum), akwarium (Steinhart Aquarium) i planetarium (Morrison Planetarium). Jest to jedno z pierwszych powstałych na świecie muzeów historii naturalnej, będące jednocześnie światowym liderem w badaniach naukowych dotyczących świata natury. Powstało w roku 1853 jako pierwsza instytucja naukowa na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Nowy obiekt postawiono na miejscu uprzednio tam istniejących dwunastu budynków Akademii (z których pozostawiono jedynie zewnętrzne ściany holu afrykańskiego), powstających przez kolejne osiemdziesiąt lat (od 1916 do 1991), który połączył różne funkcje w jeden kompleks. Ponad 80 % materiałów z wyburzeń przetworzono.
Idea projektu
Sformułowanym przy projekcie pomysłem było podniesienie fragmentu parku i wstawienie budynku pod spodem – stworzenie miejsca, które wizualnie i funkcjonalnie łączy się ze środowiskiem naturalnym. Celem projektu stało się utworzenie nowoczesnego, jednorodnego obiektu, spełniającego funkcje wystawiennicze, edukacyjne oraz badawcze, zaprojektowanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Naturalna wentylacja zamiast klimatyzacji, przetworzone materiały budowlane, ekonomiczne zużycie wody i jej odzyskiwanie, wydajne zużycie energii – to integralne części projektu.
Projektowanie zrównoważone
Nowy budynek Akademii jest jednym z dziesięciu pilotażowych projektów „zielonych budynków” departamentu środowiska w San Francisco. Jest to część inicjatywy tworzenia modeli wykonalnych, zbudowanych według zasad zrównoważonego rozwoju obiektów architektury publicznej. Nowa Akademia ma zapotrzebowanie energetyczne o 30-35 % mniejsze niż wymagane przepisami.
Ogrzewanie i wilgotność powietrza
Zastosowanie radiacyjnego ogrzewania podłogowego redukuje zapotrzebowanie na energię o 5-10 %. System rekuperacji wykorzystuje ciepło produkowane przez instalacje HVAC (ogrzewanie, wentylację, klimatyzację). Zielony dach zapewnia lepszą izolację termiczną budynku, zmniejszając zużycie energii na klimatyzację pomieszczeń.
W budynku użyto szyb przeciwsłonecznych o wysokiej przepuszczalności światła, niskiej przepuszczalności energii słonecznej i dobrej izolacyjności cieplnej (high performance glass). Produkowane w Niemczech szkło charakteryzuje się szczególną przeźroczystością.

- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Wieniec
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Kanadyjczyk
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Dach namiotowy
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Earthbag
- DESIGN: Mebel zmiennym jest -przedstawiamy meble modułowe kolekcji „Bridge”. Raz designerskie wyposażenie wnętrz, innym razem modne wzornictwo w ogrodzie