W Warszawie powstaje wyjątkowe centrum sportowe. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM połączy funkcjonalność z nowoczesną architekturą. Właśnie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję. Obiekt będzie łączył funkcje sportowe, naukowe i medyczne. Centrum będzie liczyło około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W CSR zostanie wybudowany pełnowymiarowy basen olimpijski ze specjalnym zapleczem medialnym przystosowanym do relacji telewizyjnych. Oprócz tego basen treningowy, hala sportowa, sale rehabilitacyjne, kręgielnia, siłownia. A wszystko uzupełni nowoczesna ścianka wspinaczkowa. Nowe, warszawskie centrum będzie służyło w pierwszej kolejności rozwojowi sportu wyczynowego, zwłaszcza akademickiego. Poza tym w centrum będą prowadzone badania naukowe związane z medycyną sportową.
CSR NOWOCZESNA ARCHITEKTURA
Oprócz wszelkich zalet użytkowych, projekt budynku cechuje nowoczesna architektura. CSR to ciekawa elewacja i dużo zieleni. Szpalery drzew otaczające budynek mają dawać poczucie jakby użytkownicy pływali w zieleni. Dach tak jak w warszawskim BUW zostanie pokryty trawą i roślinami. Rośliny również znajdą się na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Szklana elewacja, a dokładnie jej podziały, w myśl projektu architektów z biura Kontrapunkt Architektura nawiązuje do ciągu liczb naturalnych. Specjalne perforowane tafle zamontowane na ścianach dają ciekawy efekt sączenia się światła do wnętrza budynku. Jedna z elewacji zewnętrznych służy jako ścianka wspinaczkowa, która pozwala na wspinaczkę nawet przy nienajlepszej pogodzie.
>>Budynki, które mogą pojawić się w Warszawie?
W holu głównym zbudowano zielone ściany systemowe, elewacja wschodnia została w całości pokryta roślinami tworzącymi autorski pionowy kobierzec, na dachach wszystkich budynków rośnie trawa. Budynek jest nie tylko zielony, ale energooszczędny i ekologiczny. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne zostało wyposażone w systemy solarne i baterie słoneczne. Dzięki temu obiekt pozyskuje energię z naturalnych źródeł. Latem woda w basenie jest podgrzewana za pomocą paneli. Wykorzystywane jest również deszczówka, która zasila spłuczki w toaletach. Całość budynku jest sterowana i zarządzana inteligentnym systemem BMS.
Projekt: KONTRAPUNT Architekci

-
Nowe Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM powstaje w Warszawie. O nietypowych rozwiązaniach technicznych, współczesnej architekturze i jej starzeniu, zielonych ścianach opowiada architekt Aleksander Mirek z biura architektonicznego Kontrapunkt więcej