archirama.pl

CENTRUM SPORTOWO REHABILITACYJNE W WARSZAWIE. CSR NA BANACHA NOWOCZESNA ARCHITEKTURA I EKOLOGIA

Centrum Sportowo Rehabilitacyjne w Warszawie to nowoczesna architektura i ekologia. Budynek CSR będzie energooszczędny i ekologiczny. W CSR na Banacha znajdą się basen olimpijski, ośrodek rehabilitacji i hala sportowa.

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

W Warszawie powstaje wyjątkowe centrum sportowe. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM połączy funkcjonalność z nowoczesną architekturą. Właśnie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję. Obiekt będzie łączył funkcje sportowe, naukowe i medyczne. Centrum będzie liczyło około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W CSR zostanie wybudowany pełnowymiarowy basen olimpijski ze specjalnym zapleczem medialnym przystosowanym do relacji telewizyjnych. Oprócz tego basen treningowy, hala sportowa, sale rehabilitacyjne, kręgielnia, siłownia. A wszystko uzupełni nowoczesna ścianka wspinaczkowa. Nowe, warszawskie centrum będzie służyło w pierwszej kolejności rozwojowi sportu wyczynowego, zwłaszcza akademickiego. Poza tym w centrum będą prowadzone badania naukowe związane z medycyną sportową.

CSR NOWOCZESNA ARCHITEKTURA

Oprócz wszelkich zalet użytkowych, projekt budynku cechuje nowoczesna architektura. CSR to ciekawa elewacja i dużo zieleni. Szpalery drzew otaczające budynek mają dawać poczucie jakby użytkownicy pływali w zieleni. Dach tak jak w warszawskim BUW zostanie pokryty trawą i roślinami. Rośliny również znajdą się na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Szklana elewacja, a dokładnie jej podziały, w myśl projektu architektów z biura Kontrapunkt Architektura nawiązuje do ciągu liczb naturalnych. Specjalne perforowane tafle zamontowane na ścianach dają ciekawy efekt sączenia się światła do wnętrza budynku. Jedna z elewacji zewnętrznych służy jako ścianka wspinaczkowa, która pozwala na wspinaczkę nawet przy nienajlepszej pogodzie.

>>Budynki, które mogą pojawić się w Warszawie?

W holu głównym zbudowano zielone ściany systemowe, elewacja wschodnia została w całości pokryta roślinami tworzącymi autorski pionowy kobierzec, na dachach wszystkich budynków rośnie trawa. Budynek jest nie tylko zielony, ale energooszczędny i ekologiczny. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne zostało wyposażone w systemy solarne i baterie słoneczne. Dzięki temu obiekt pozyskuje energię z naturalnych źródeł. Latem woda w basenie jest podgrzewana za pomocą paneli. Wykorzystywane jest również deszczówka, która zasila spłuczki w toaletach. Całość budynku jest sterowana i zarządzana inteligentnym systemem BMS.

Projekt: KONTRAPUNT Architekci

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.09.2012 14:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!