archirama.pl

Centrum szkoleniowo-konferencyjne w Warce

Realizacja stanowi pierwszy element tworzącej się nowej urbanistyki terenów wareckiego browaru, który w przyszłości ma stać się atrakcją turystyczną oraz wizytówką marki

Centrum szkoleniowo-konferencyjne Żywiec

Widok na dziedziniec, Pawilon szkoleniowo- konferencyjny grupy Żywiec SA, Warka.

Fot: Daniel Rumiancew

Z Warszawy do Warki wiedzie piękna droga wzdłuż nadwiślańskiej skarpy. Po obu stronach rozciągają się jak okiem sięgnąć sady, przypominające nieco winnice. Samo miasto ma przyjazną skalę z wieżami kościołów wznoszącymi się ponad kamieniczkami i małymi domkami. Wprawdzie pojawiają się bloki, ale nie dominują w miejskim pejzażu.

Podobnie jak wielki przemysł nie pasuje do mazowieckich miasteczek, tak słowo „browar”, przywodzące na myśl ceglane hale z kominami, nie pasuje do ogromnej przemysłowej instalacji, silosów, poskręcanych rur, hal i wież, z których składa się warecka fabryka piwa. Jej właściciel – zarząd spółki akcyjnej Grupa Żywiec – zdecydował się ogłosić zamknięty konkurs na centrum konferencyjno-szkoleniowe. W czerwcu 2005 roku wyłoniono zwycięski projekt autorstwa biura Jasiński Kruszewski Architekci. Koncern Heineken, właściciel Grupy Żywiec, już dawno odkrył, że browar może być nie tylko fabryką, ale również atrakcją turystyczną, muzeum, wizytówką marki i flagowym salonem sprzedaży.

W założeniu inwestora pawilon centrum konferencyjnego ma stanowić fragment większej całości, w skład której wejdzie też niewielki park oraz muzeum z ekspozycją poświęconą tradycji piwowarskiej w Warce. Śmiałości tego zamysłu nie dorównały ani skromny wyjściowy budżet, ani wybrana przez zleceniodawcę lokalizacja. Budynek mający tworzyć wizerunek firmy stanął w mało reprezentacyjnym miejscu na tyłach baraku administracyjnego, w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu. Od strony wejścia rozciąga się widok na główne zabudowania produkcyjne.

W parterowym pawilonie o powierzchni użytkowej około 860 m2 znajduje się sala konferencyjna dla 100 osób (przedzielona ruchomą przegrodą na dwie niezależne części) wraz z pomieszczeniem tłumaczy, szatnia, bar, zespół toalet i obszerny przeszklony hol, który jest najbardziej efektowną przestrzenią budynku. Autorzy zaproponowali urozmaicony i harmonijny układ przestrzenny. Krzywe linie rzutu były w większości przypadków dyktowane funkcją lub dążeniem do dostosowania obiektu do kontekstu. Arbitralność niektórych rozwiązań formalnych jest wybaczalna – prowadzi do interesujących efektów. Foyer, będące jednocześnie łącznikiem z budynkiem istniejącym, zostało ukształtowane wokół starej wierzby płaczącej rosnącej pośrodku dziedzińca wejściowego.

Ściany pomieszczeń uformowano na planie łuków i pokryto od strony holu miedziana blachą, kojarząc je z tradycyjnym wyobrażeniem kadzi piwowarskiej. Ściany zewnętrzne znajdujące się przy placyku z drzewem przeszklono na całej wysokości, podkreślając krzywizny regularnymi pionowymi podziałami. Elewację pawilonu tworzą proste ściany wykończone blachą ze stali nierdzewnej i siatką cięto-ciągnioną o regularnych podziałach. Miękkie linie rzutu kontrastują z prostokątnym rysunkiem granitowej posadzki, wzorem szalunku widocznym na betonowym, pomalowanym na czarno suficie i pasami finezyjnych opraw oświetleniowych.

Jak twierdzą autorzy, zbyt pospiesznie prowadzona budowa i brak profesjonalizmu głównego wykonawcy nie pozwoliły osiągnąć założonej – i możliwej do osiągnięcia w ramach budżetu – jakości realizacji. Głośniki, ekrany telewizyjne i lodówki na napoje instalowane „na dziko” świadczą o niedostatku kultury użytkowników. Obecnie jednak jest to prawdopodobnie najlepszy obiekt architektury współczesnej w Warce. Z całą pewnością warto się tu wybrać na konferencję, szkolenie lub po prostu wycieczkę.

Centrum szkoleniowo-konferencyjne Grupy Żywiec SA, Browar w Warce\
Grupa Żywiec SA training and conference center, Brewery in Warka

Warka
Autorzy\Architects: architekci Mariusz Jasiński, Romuald Kruszewski
Współpraca autorska\Associate architects: architekci Szymon Kalata, Piotr Sołowiej, Mikołaj Mundzik; student architektury Jan Chwedczuk
Konstrukcja\Structural engineering: Kuban i Salak Pracownia Konstrukcji
Generalny wykonawca\General contractor: Grupa Żywiec SA Browar w Warce
Inwestor\Client: Grupa Żywiec SA Browar w Warce
Powierzchnia terenu\Site area: 3108 m2
Powierzchnia zabudowy\Building area: 987 m2
Powierzchnia użytkowa\Usable floor area: 817 m2
Kubatura\Volume: 4591 m3
Projekt\Design: 2005
Realizacja\Construction: 2006
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura-murator" 03/2007
Autor: Jan Strumiłło
Zdjęcia: Daniel Rumiancew
Data publikacji: 27.06.2011 11:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!