archirama.pl

Kulturalny betonowy okręt zacumował na Teneryfie - Centrum Sztuki TEA

Teneryfa, znana dotychczas jako miejsce błogiego lenistwa, zyskała wielofunkcyjne centrum wystawiennicze. Obiekt projektu tandemu Herzog de Meuron może na trwale odmienić oblicze kurortu. Od teraz oprócz słońca może dostarczyć też i kulturalnych podniet najwyższej klasy!

Centrum Sztuki TEA

Nowe centrum sztuki w hiszpańskim kurorcie

Fot: © Herzog & de Meuron

Układ funkcjonalny

TEA – Tenerife Espacio de las Artes – to wielofunkcyjne centrum wystawiennicze, w którym prezentowane jest malarstwo, rzeźba, fotografia itp. Wystawy stałe obejmują: kolekcję znanego lokalnego surrealisty Oscara Domingueza (zm. 1957), prezentację dwudziestowiecznej sztuki Wysp Kanaryjskich oraz wystawy zagranicznych artystów, od trzeciej ćwierci ubiegłego stulecia. Sale wystawiennicze o wolnym planie i wysokości nie mniejszej niż 6 m zlokalizowano w przyziemiu, a także na piętrze, pod dachem przeprutym świetlikami zapewniającymi dostęp rozproszonego światła dziennego. Oprócz przestrzeni wystawienniczych w obiekcie zlokalizowana jest również biblioteka główna oraz funkcje pomocnicze, takie jak sala konferencyjna, sklep, kawiarnia oraz częściowo zadaszony, ogólnodostępny dziedziniec, na którym mogą odbywać się wystawy i projekcje filmów. Budynek zorganizowano wokół podłużnych dziedzińców. Zapewniają one dostęp światła do pomieszczeń, tworzą powiązania widokowe i ułatwiają orientację w obiekcie. W widoku od góry dziedzińce tworzą układ otworów przebijających ciągłą powierzchnię dachu, przekrywającego cały obiekt. Centrum jest miejscem spotkań, ale również miejscem przenikania się elementów krajobrazu naturalnego z krajobrazem miasta nowoczesnego i historycznego. Całość celowo zaprojektowano tak, aby obserwator miał wrażenie ruchu elewacji. Diagonalny układ planu, kompozycja otwarć i zamknięć w elewacjach powodują przenikanie wnętrza z zewnętrzem, a rampy komunikacyjne w budynku dodatkowo nadają wnętrzu dynamiki. Układ diagonalny jest oparty na ogólnodostępnym trakcie pieszym biegnącym po rampie do wejścia głównego, a w środku budynku rozszerzającym się i tworzącym częściowo zadaszony dziedziniec.

„Falująca” ściana

Charakterystycznym elementem budynku jest północna, żelbetowa ściana zewnętrzna biblioteki z nieregularnymi otworami okiennymi wypełnionymi stałymi zestawami szklanymi. Układ okien stanowi graficzny zapis rozkładu światłocienia na powierzchni falującej wody. Otwory powstawały podczas wylewania jednowarstwowej ściany żelbetowej, na elementach szalunkowych uprzednio zamontowanych w określonych miejscach.

Tło ideologiczne

Projektanci dążyli do symbolicznego wydzielenia wnętrza budynku z otaczającej przestrzeni miejskiej i stworzenia w środku atmosfery bezpiecznej „wyspy ”. Właśnie pod tym kątem projektowano otwarcia i zamknięcia za pomocą szklanych (elewacje kurtynowe) i żelbetowych (ściany monolityczne) elewacji. Plan budynku zorganizowano wokół dziedzińców przekrytych wspólnym dachem, uzyskując w ten sposób przestrzeń otwartą (przenikanie fragmentów wnętrza nawzajem ze sobą i z otoczeniem).

Centrum sztuki TEA, Santa Cruz, Teneryfa, Hiszpania

Autorzy: Herzog & de Meuron, David Koch
Współpraca: Virgilio Gutierrez Herreros
Konstrukcja: Dionisio Castro Pérez, Martínez Segovia Pallas y Asociados, Ingeniería y Arquitectura S.A.
Inwestor: Cabildo Insular de Tenerife, Hiszpania
Generalny wykonawca: OHL S.A., Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania
Konsultant ds. oświetlenia: Ove Arup, Londyn
Akustyka: Estudi Acústic Higini, Barcelona
Powierzchnia całkowita: 20 600 m2
Projekt: 1999-2001
Realizacja: 2008
Nie podano kosztu inwestycji

Źródło: "Architektura-murator" 5/2009
Autor: Maciej Lewandowski
Zdjęcia: Roberto de Armas / TEA Tenerife Espacio de las Artes, © Herzog & de Meuron
Data publikacji: 6.06.2011 13:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!