Architektura
ARCHITEKTURA

Chłodny na zewnątrz Japończyk zaskakuje zabawowym wnętrzem

 • Komentarze

Level Architects Togoshi House

Jakie niespodzianki może skrywać japoński dom?

Fot: dzięki uprzejmości LEVEL Architects
 • Level Architects Togoshi House
 • Level Architects Togoshi House
 • Level Architects Togoshi House
 • Level Architects Togoshi House
 • Level Architects Togoshi House
 • Level Architects Togoshi House

Japończycy są ekscentryczni, co potwierdza spacer po Tokijskiej dzielnicy Shibuya, gdzie można spotkać ludzi wyglądających jak postaci z kreskówek. Mimo wszystko architekturę tego kraju większość z nas kojarzy jako raczej zachowawczą. Inny jest projekt domu jednorodzinnego w Togoshi japońskiego biura LEVEL Architects. Między pierwszym piętrem a parterem poprowadzono... zjeżdżalnię. Schodzenie na dół przemieniło się w prawdziwą zabawę!

Z zewnątrz dom z Togoshi autorstwa LEVEL Architects pokrywa biały tynk i szara blacha zlewająca się z dachu na boczną elewację budynku. Powierzchnię ścian i dachu urozmaicają dodatkowo okna, których proporcje nie są dobrane według sztywnego schematu, lecz tak, by zapewnić dostateczną ilość światła i poczucie prywatności – okna na parterze są duże tylko od strony podwórza. Nisko umieszczone okno od strony ulicy jest szerokie i zasłonięte przed oczami obcych.

Ascetyczny wygląd wnętrza jest typowo japoński w wyrazie, zarówno dzięki oszczędnemu użyciu ozdób, jak i przez zastosowanie endemicznych materiałów, jak na przykład maty tatami na podłodze pokoju obok jadalni na parterze. Projektanci z LEVEL Architects działając według zaleceń inwestora dokonali wyraźnego podziału wnętrza. Parter jest przestrzenią przeznaczoną dla całej rodziny, tam zlokalizowana jest kuchnia z jadalnią i pokój dzienny. Druga kondygnacja jest przestrzenią działań dzieci, które mają do dyspozycji sporej wielkości bibliotekę, miejsce do zabaw i nauki oraz zjeżdżalnię. Krótkimi schodami możemy dostać się na trzecią kondygnację, na której zlokalizowane są sypialnie.

Może zatem dziwić fakt, że japoński dom, który z zewnątrz jest chłodny i zachowawczy, wewnątrz sprawia ciepłe wrażenie i zaprasza do zabawy zjeżdżalnią, która w myśl europejskich standardów powinna znajdować się na placu zabaw.

przeczytaj rowniez
Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości LEVEL Architects
Data publikacji: 15.07.2011 11:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.