archirama.pl

Chłodny na zewnątrz Japończyk zaskakuje zabawowym wnętrzem

Japończycy są ekscentryczni, co potwierdza spacer po Tokijskiej dzielnicy Shibuya, gdzie można spotkać ludzi wyglądających jak postaci z kreskówek. Mimo wszystko architekturę tego kraju większość z nas kojarzy jako raczej zachowawczą. Inny jest projekt domu jednorodzinnego w Togoshi japońskiego biura LEVEL Architects. Między pierwszym piętrem a parterem poprowadzono... zjeżdżalnię. Schodzenie na dół przemieniło się w prawdziwą zabawę!

Level Architects Togoshi House

Jakie niespodzianki może skrywać japoński dom?

Fot: dzięki uprzejmości LEVEL Architects

Z zewnątrz dom z Togoshi autorstwa LEVEL Architects pokrywa biały tynk i szara blacha zlewająca się z dachu na boczną elewację budynku. Powierzchnię ścian i dachu urozmaicają dodatkowo okna, których proporcje nie są dobrane według sztywnego schematu, lecz tak, by zapewnić dostateczną ilość światła i poczucie prywatności – okna na parterze są duże tylko od strony podwórza. Nisko umieszczone okno od strony ulicy jest szerokie i zasłonięte przed oczami obcych.

Ascetyczny wygląd wnętrza jest typowo japoński w wyrazie, zarówno dzięki oszczędnemu użyciu ozdób, jak i przez zastosowanie endemicznych materiałów, jak na przykład maty tatami na podłodze pokoju obok jadalni na parterze. Projektanci z LEVEL Architects działając według zaleceń inwestora dokonali wyraźnego podziału wnętrza. Parter jest przestrzenią przeznaczoną dla całej rodziny, tam zlokalizowana jest kuchnia z jadalnią i pokój dzienny. Druga kondygnacja jest przestrzenią działań dzieci, które mają do dyspozycji sporej wielkości bibliotekę, miejsce do zabaw i nauki oraz zjeżdżalnię. Krótkimi schodami możemy dostać się na trzecią kondygnację, na której zlokalizowane są sypialnie.

Może zatem dziwić fakt, że japoński dom, który z zewnątrz jest chłodny i zachowawczy, wewnątrz sprawia ciepłe wrażenie i zaprasza do zabawy zjeżdżalnią, która w myśl europejskich standardów powinna znajdować się na placu zabaw.

Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości LEVEL Architects
Data publikacji: 15.07.2011 11:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!