Architektura
ARCHITEKTURA
Choinki na świecie

Choinki na świecie – jak miasta na świecie dekorują świąteczne drzewka

  • Komentarze

Choinka na Pl. Św. Piotra

Watykańskie świąteczne drzewko co roku ozdobione jest ceramicznymi bombkami, wykonany przez dzieci z włoskich szpitali onkologicznych, a sama choinka to dar od mieszkańców Scurelle

Fot: thinkstockphotos.com
  • Choinka na Pl. Św. Piotra
  • Choinka na Rockefeller Center
  • Choinka w Sztokholmie

Prawie każde miasto na świecie dekoruje swoje ulice pięknymi iluminacjami świetlnymi, a w najbardziej prestiżowym miejscu stawiane jest świąteczne drzewko. Zobacz, jakie tradycje mają niektóre z metropolii na świecie i jak w tym roku udekorują swoje choinki.

Świąteczne drzewko w Nowym Yorku

Mieszkańcy Nowego Yorku nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie udekorowanej choinki na Rockefeller Center. Jak co roku zapalenie lampek na choince odbywa się podczas występów gwiazd i z udziałem niezliczonej rzeszy publiczności. Na każde Boże Narodzenie choinka jest rozświetlona 40 tysiącami kolorowych lampek, a jej czubek zdobi ogromna gwiazda wykończona kryształami Swarovskiego. Choinka na Rockefeller Center stawiana jest od 1931 roku, natomiast pierwsze zapalenie iluminacji świetlnych miało miejsce w roku 1933 – tradycja trwa do dzisiaj.

Dryfująca choinka w Rio de Janeiro

Gospodarz tegorocznej letniej Olimpiady może poszczycić się niezwykłą choinką. Co roku jest ona atrakcją nie tylko dla turystów, ale i dla samych mieszkańców Rio de Janeiro. Choinka bije rekordy pod każdym względem – mierzy 85 metrów, zdobi ją przeszło 3 miliony lampek, a co więcej dryfuje na wodzie! Niesamowity symbol świąt w Rio de Janeiro po raz pierwszy rozbłysnął w 1996 roku i do teraz "odpalenie" świątecznego drzewka to ogromne przedsięwzięcie.

Bożonarodzeniowe drzewko na Pl. Św. Piotra

Świąteczne drzewko na pl. Św. Piotra to również coroczna tradycja. Drzewko stanęło w swoim docelowym miejscu już pod koniec listopada, a zostało podarowane Watykanowi przez miejscowość Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga. Uczniowie tamtejszej szkoły w miejsce wyciętego drzewka i w jego okolicach posadzili około 40 nowych sadzonek. Tradycją staje się już dekorowanie choinki ceramicznymi bombkami, wykonanymi przez chore dzieci z włoskich szpitali onkologicznych. Dodatkowo choinkę ozdobi około 18 tys. energooszczędnych lampek. Na 9.12.2016 zaplanowana jest inauguracja świątecznego drzewka.

Choinka ze szczerego złota w Tokio

Tegoroczne miano najbardziej popularnego drzewka świątecznego w Tokio zdobyła choinka ze szczerego złota. Wartość tego arcydzieła szacuje się na 1,4 mln funtów. Mierząca 2 metry choinka stanęła w sklepie jubilerskim Ginza Tanka i oczywiście jest na sprzedaż. Choinka będzie ozdobą sklepu do 25.12.2016 i poza świątecznym akcentem, ma upamiętnić 90 rocznicę założenia sklepu.

Tradycyjna choinka w Londynie

W Londynie choinka jest ustawiana zawsze na Trafalgar Square. Tradycyjnie od 1947 roku, świąteczne drzewko przyjeżdża do stolicy Wielkiej Brytanii z Oslo, jako podziękowanie za pomoc udzieloną Norwegom podczas Drugiej Wojny Światowej. W tym roku świąteczne drzewko można podziwiać już od 1 grudnia.

Świąteczne illuminacje w Moskwie

Moskwa z roku na rok zaskakuje mnogością illuminacji świątecznych, które swój punkt kulminacyjny mają na Pl. Czerwonym. Co roku ogromne wrażenie robi również oświetlona tysiącami lampek choinka.Inauguracja roświetlenia świątecznych illuminacji połączona jest z występami artystów i pokazy jazdy na lodzie.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Diane Bondareff/Invision for Tishman Speyer/AP Image, thinkstockphotos.com
Data publikacji: 5.12.2016 14:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.