archirama.pl

Co się kryje we wnętrzu Filharmonii Szczecińskiej? Zobacz film

Filharmonia Szczecińska projektu pracowni Estudio Barozzi Veiga zachwyca i... budzi kontrowersje. Widzieliśmy ją od każdej strony, a nawet z lotu ptaka. Czas przekonać się, co ma w środku.

Co się kryje we wnętrzu Filharmonii Szczecińskiej? Zobacz film

Nowa Filharmonia Szczecińska bywa porównywana do organów skonstruowanych z białych pudełek.

Fot: Print Screen z https://www.youtube.com/watch?v=Ybep-JXZRsc#t=97

Nowa Filharmonia Szczecińska odsłania swe wnętrze w wideoklipie autorstwa Andrzeja Fadera. Mroczna muzyka prowadzi nas przez surowe, oszczędnie zaaranżowane pomieszczenia. Widzimy białą klatkę schodową wijącą się niczym wąż, niezwykłe sufity, przestronny hol o niemal industrialnym charakterze, sale koncertowe z nastrojowym, starannie zaaranżowanym oświetleniem.

Inspiracje pracowni Estudio Barozzi Veiga

W podróży po Filharmonii Szczecińskiej towarzyszy nam Alberto Veiga, architekt z pracowni Estudio Barozzi Veiga. Opowiada o nietypowej – i kontrowersyjnej – bryle budynku, która nawiązywać ma do sąsiednich kościołów i domów z wielospadowymi dachami. Zwraca uwagę na charakterystyczne dla katedr i zamków elementy wertykalne, często spotykane w architekturze Szczecina.

Zobacz też Filharmonię Szczecińską z lotu ptaka >>

Oczywiście, w projekcie nowej Filharmonii Szczecińskiej nie mogło zabraknąć inspiracji muzycznych. Architektom zależało, by w jej konstrukcji – jak w muzyce – powtarzały się pewne charakterystyczne elementy. Możesz porównać ją do organów skomponowanych z tysięcy małych pudełek – zachęca Alberto Veiga.

Nie tylko dla melomanów

W nowej filharmonii powstaną dwie sale koncertowe: duża (951 miejsc) i mała (192 miejsca). Na tym jednak nie koniec. Na parterze otworzy się kawiarnia, a na trzecim piętrze znajdzie się przestrzeń wystawiennicza. Będzie się działo. Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii, zapowiada, że w sezonie zorganizuje nawet 200 wydarzeń kulturalnych. Trzymamy kciuki.

Autor: Alicja Szymańska
Zdjęcia: Print Screen z https://www.youtube.com/watch?v=Ybep-JXZRsc#t=97
Data publikacji: 13.12.2013 16:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!