Architektura
ARCHITEKTURA
gdańsk na Euro 2012? Co zobaczyć w Gdańsku

Ćwierćfinał Euro 2012 w Gdańsku. Co jeszcze musisz zobaczyć w Gdańsku?

  • Komentarze

Luksusowa PGE Arena

Stadion zapewnia piłkarskie emocje i dobre miejsce do prowadzenia interesów

Gdańsk na Euro 2012 wzbogacił się o niesamowite dzieło architektury, jakim jest stadion bursztynowy, czyli PGE Arena. Ale nie można zapomnieć o innych atrakcjach Gdańska na Euro. Po meczu ćwierćfinału Euro 2012, każdy turysta powinien zobaczyć Gdańsk i jego niesamowitą architekturę.  

Bursztynowy Stadion w Gdańsku

W Gdańsku rozegrane zostaną 4 mecze. W trzech z nich na pewno zagości Hiszpania – stadion ma zapewnioną gorącą atmosferę podczas tych Mistrzostw EURO 2012. Bałtycka Arena została zaprojektowana przez  pracownię Rhode Kellermann Wawrowsky. Jednorazowo na każdym z meczy stadion ma pomieścić 44 tys. kibiców. Stadion nie na darmo przybrał miano bursztynowego. Jego architektura nawiązuje kształtem i kolorem do bursztynu. Konstrukcja oparta jest tu na stalowych dźwigarach – tworzą one zarówno strukturę dachu, jak i nadają kształt fasadzie stadionu. Tak jak w pozostałych miastach, w Gdańsku utworzona zostanie Oficjalna Strefa Kibica, która zaprasza na wspólne przeżywanie piłkarskich emocji. Zaplanowano tu także liczne atrakcje, występy, które urozmaicą wszystkim wolny czas.

>> Tak prezentują sie Oficjalne Strefy Kibica na EURO 2012!

Niesamowita architektura gdańskiej starówki i okolic

Gdańsk jest idealnym miejscem do nauki historii architektury. Znajdziemy tu liczne przykłady architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Malownicza sceneria ulicy Mariackiej sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych ulic Gdańska. Atmosfery miastu nadają liczne kramy i sklepiki, z handlarzami bursztynu i pamiątkami regionu.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku

Nad rzeką Mołtawa w 1576 roku powstała Wyspa Spichrzów. Niestety na razie musimy podziwiać to zostało zachowane i po części odremontowane w tej części Gdańska, gdyż zakończony został konkurs na nowy pomysł zagospodarowania Wyspy Spichrzów – konkurs nie został rozstrzygnięty z powodu braku możliwości dojścia do porozumienia w sprawie zaczęcia realizacji zwycięskiego projektu. Jednak konkurs ma zostać rozpisany na nowo, więc miejmy nadzieję, że już niedługo poznamy nową wersję rewitalizacji Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Jednak na razie nie ulega wątpliwości, że jest to nadal stały punkt wycieczkowy dla turystów, a w czasie EURO 2012, także kibiców.

Gdańsk słynie przede wszystkim z zabytkowej architektury. To ona tworzy niepowtarzalny klimat nadmorskiego miasta. Poza nowocześnie rozwiązanym stadionem, który swoim charakterem i tak nawiązuje do bursztynowej tradycji Gdańska, miasto pozwoli turystom z całej Europy zachwycać się przykładami niesamowitej, historycznej architektury. Każde miasto pisze swoją historię. Jedni gonią za nowoczesnością, zapominając o ty, o czym Gdańsk pamięta, a co jest w architekturze bardzo ważne – o historii kształtowania miasta. To jest tu zachowane i pilnie strzeże tego Neptun na gdańskim Starym Mieście.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 16.06.2012 13:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.