archirama.pl

Ćwierćfinał Euro 2012 w Gdańsku. Co jeszcze musisz zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk na Euro 2012 wzbogacił się o niesamowite dzieło architektury, jakim jest stadion bursztynowy, czyli PGE Arena. Ale nie można zapomnieć o innych atrakcjach Gdańska na Euro. Po meczu ćwierćfinału Euro 2012, każdy turysta powinien zobaczyć Gdańsk i jego niesamowitą architekturę.  

Luksusowa PGE Arena

Stadion zapewnia piłkarskie emocje i dobre miejsce do prowadzenia interesów

Bursztynowy Stadion w Gdańsku

W Gdańsku rozegrane zostaną 4 mecze. W trzech z nich na pewno zagości Hiszpania – stadion ma zapewnioną gorącą atmosferę podczas tych Mistrzostw EURO 2012. Bałtycka Arena została zaprojektowana przez  pracownię Rhode Kellermann Wawrowsky. Jednorazowo na każdym z meczy stadion ma pomieścić 44 tys. kibiców. Stadion nie na darmo przybrał miano bursztynowego. Jego architektura nawiązuje kształtem i kolorem do bursztynu. Konstrukcja oparta jest tu na stalowych dźwigarach – tworzą one zarówno strukturę dachu, jak i nadają kształt fasadzie stadionu. Tak jak w pozostałych miastach, w Gdańsku utworzona zostanie Oficjalna Strefa Kibica, która zaprasza na wspólne przeżywanie piłkarskich emocji. Zaplanowano tu także liczne atrakcje, występy, które urozmaicą wszystkim wolny czas.

>> Tak prezentują sie Oficjalne Strefy Kibica na EURO 2012!

Niesamowita architektura gdańskiej starówki i okolic

Gdańsk jest idealnym miejscem do nauki historii architektury. Znajdziemy tu liczne przykłady architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Malownicza sceneria ulicy Mariackiej sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych ulic Gdańska. Atmosfery miastu nadają liczne kramy i sklepiki, z handlarzami bursztynu i pamiątkami regionu.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku

Nad rzeką Mołtawa w 1576 roku powstała Wyspa Spichrzów. Niestety na razie musimy podziwiać to zostało zachowane i po części odremontowane w tej części Gdańska, gdyż zakończony został konkurs na nowy pomysł zagospodarowania Wyspy Spichrzów – konkurs nie został rozstrzygnięty z powodu braku możliwości dojścia do porozumienia w sprawie zaczęcia realizacji zwycięskiego projektu. Jednak konkurs ma zostać rozpisany na nowo, więc miejmy nadzieję, że już niedługo poznamy nową wersję rewitalizacji Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Jednak na razie nie ulega wątpliwości, że jest to nadal stały punkt wycieczkowy dla turystów, a w czasie EURO 2012, także kibiców.

Gdańsk słynie przede wszystkim z zabytkowej architektury. To ona tworzy niepowtarzalny klimat nadmorskiego miasta. Poza nowocześnie rozwiązanym stadionem, który swoim charakterem i tak nawiązuje do bursztynowej tradycji Gdańska, miasto pozwoli turystom z całej Europy zachwycać się przykładami niesamowitej, historycznej architektury. Każde miasto pisze swoją historię. Jedni gonią za nowoczesnością, zapominając o ty, o czym Gdańsk pamięta, a co jest w architekturze bardzo ważne – o historii kształtowania miasta. To jest tu zachowane i pilnie strzeże tego Neptun na gdańskim Starym Mieście.

Autor: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 16.06.2012 13:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!