archirama.pl

Lublin. Co zobaczyć w Lublinie. Warto zobaczyć Zamek Królewski, kamienice na Placu Zamkowym i Bramę Krakowską w Lublinie. Przewodnik po Lublinie

Lublin to często pomijany obszar Polski. Zobacz, co warto zobaczyć w Lublinie. Lublin od kilkunastu lat prężnie się rozwija i zapewnia turystom coraz więcej atrakcji, które wzbogaca ciekawa architektura. Zobaczcie, jakie miejsca polecamy zobaczyć w Lublinie! Jakie są wasze propozycje?

Kamienice na Placu Zamkowym

Kamienice na Placu Zamkowym

Fot: Szater / Wikimedia Commons

Co warto zobaczyć w Lublinie: Stare Miasto

Co zobaczyć w Lublinie? Zaczniemy dość tradycyjnie od Starego Miasta. Starówka w Lublinie jest wyjątkowa i magiczna. Odrestaurowane kamienice, wąskie, klimatyczne uliczki sprawiają, że Stare Miasto w Lublinie jest obecnie jednym z najpiękniejszych w Polsce. Jednak podczas spaceru polecamy zwrócić uwagę na kilka, według nas, najważniejszych zabytków Starego miasta.

Co warto zobaczyć w Lublinie: Brama Krakowska

Brama pochodząca z XIV wieku do dziś strzeże wstępu na Stare Miasto w Lublinie. Jest ona uważana za symbol historycznego Lublina. Utrzymana została w stylu gotyckim, jednak odnajdziemy w niej także elementu charakterystyczne dla epoki baroku.

Co warto zobaczyć w Lublinie: Kamienice na Placu Zamkowym

Ustawione równo dziesięć kamienic na Placu Zamkowym to także element godny uwagi. Socrealistyczne kamienice obecnie zyskują nowy blask a ich charakterystyczne i równe ustawienie na jednej z kolistych krawędzi placu stawowi ciekawy układ urbanistyczny wzbogacony ciekawymi elementami architektury. 

Co warto zobaczyć w Lublinie: Zamek Królewski w Lublinie

Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Lublinie, nie możesz pominąć zamku. To istna perełka Lublina. Odremontowany zamek dzisiaj stanowi wizytówkę Lublina. Poza zachodnią fasadą Zamku Królewskiego warto zwrócić także uwagę na dominującą w założeniu basztę. Jest ona jedną z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Wybudowana już w XIII wieku jest przykładem stylu romańskiego. Odróżnia się ona od pozostałych fragmentów Zamku, które utrzymano w stylu neogotyckim. Jest to chyba jedyny przykład Zamku w Polsce o tak ciekawym założeniu. 

Co warto zobaczyć w Lublinie: Terminal Lotniska w Lublinie

Co zobaczyć w Lublinie: przeowdnik architektoniczny. Teraz poznamy kwałek architektury współczesnej w Lublinie. Ulubieniec Polski 2000-2012 i nominowany do nagrody za najlepszy budynek użyteczności publicznej w prestiżowym konkursie Życie w Architekturze. Warto tu zwrócić uwagę na lekkość obiektu uzyskanej przez jego miękkie kształty i jasny kolor, które doceniane są przez najlepszych polskich architektów. Polecamy!

>> Więcej informacji o Terminalu Lotniska w Lublinie!

Dom jednorodzinny w Lublinie

Projekt domu to pomysł Dariusza i Tomasza Kozłowskich. Założenie współczesnego domu oparte zostało na rzucie sześcianu ukrytego w walcu. Betonowy dom na pierwszy rzut oka przypomina monumentalną twierdzę. Jednak po chwili dostrzega się jego indywidualność i oryginalność. Wbrew pozorom, podobno dobrze się tam mieszka.

>> Przeczytaj więcej o domu jednorodzinnym w Lublinie!


Czarna Topola

W Warszawie mamy popularną Rotundę, jako miejsce spotkań. W Lublinie natomiast mieszkańcy mają... czarną topolę. Licząca ponad 100 lat topola znajduje się na Placu Litewskim. Lublinianie nazwali ją „baobabem” i od lat jest popularnym miejscem spotkań.

>>Dowiedz się też co warto zobaczyć w Warszawie!

Instytut Biotechnologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Nowoczesny gmach został oddany do użytku w styczniu 2012 roku. Jest doskonałym przykładem na poparcie tezy o ciągłym rozwoju Lublina. Nowoczesna architektura obiektu ma przyciągnąć nowych studentów, a dla turystów może stać się dowodem na to, że w Lublinie również znajdują się obiekty interesujące pod względem architektury współczesnej.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Mikołaj Majda, materiały prasowe, Wojciech Kryński, Marcin Białek / Wikimedia Commons, Szater / Wikimedia Commons, Tomasz Zugaj / Wikimedia Commons, Katarzyna Czerlunczakiewicz / Wikimedia Commons
Data publikacji: 21.05.2013 10:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!