archirama.pl

Austria. Wakacje 2013. Austria: co warto zobaczyć w w Austrii? Koniecznie zobaczcie Hangar7, z niesamowitą kolekcją maszyn Red Bulla. Galeria zdjęć

Wakacje 2013. Austria. Niesamowita architektura Hangar-7 należącego do marki Red Bull to połączenie galerii sztuki, restauracji, hangaru samolotowego oraz garażu Formuły1. Zobaczcie niesamowitą bryłę – galeria zdjęć

architektura-majowka-weekend-majowy-red-bull-austria/architektura-majowka-weekend-majowy-red-bull-austria_20.jpg

Architektura bryły Hangar7 zlokalizowana bezpośrednio przy lotnisku w Salzburgu, pierwotnie projektowana była na prywatne potrzeby twórcy i właściciela marki Red Bull. Dietrich Mateschitz postanowił zgromadzić tam flotę linii Flying Bulls, czyli własną kolekcję samolotów.

Co warto zobaczyć w Austrii: architektura bryły Hangar-7 powstawała 4 lata

Architektura bryły muzeum Red Bulla to dzieło austriackiego architekta Volkmara Burgstallera. Projekt architektoniczny powstawał od 1999 roku i otwarty został 22 sierpnia 2003 roku. Szybko jednak przerodził się w obiekt oferujący zwiedzającym niesamowity zbiór samolotów, bar oraz dwie restauracje (w jednej z nich nazwanej Ikar co miesiąc gotuje inny kucharz dostarczając gościom wciąż nowych kulinarnych doznań). Przestrzeń muzeum Red Bulla udostępniania jest także młodym artystom na wystawy i wernisaże.

Wakacje 2013 Austria: architektura Hangar-7 tony stali, tysiące mkw szkła

Aby wybudować Hangar-7 użyto 14000 m sześciennych betonu, 1200 ton stali i 7000 mkw szkła (380 ton), które przekształcono na 1754 różnej wielkości specjalnie zakrzywionych transparentnych elementów (żade z nich nie ma takich samych rozmowarów). Hala muzeum Red Bulla ma około 100 m długości, 67 m szerokości i 14,5 m wysokości. Długość szczelin między szklanymi taflami wypełnionych silikonem wynosi 16 km.

Wakacje z Red Bull – niesamowite muzeum lotnictwa

Architektura wnętrza muzeum Red Bulla Hangar-7, to w rzeczywistości szklana kopuła, która rozciąga się niczym niebo ponad zgromadzonymi tam eksponatami. Bryła widziana z góry kształtem przypomina skrzydło samolotu. Przy głównym wejściu, zlokalizowane są dwie cylindryczne, przeszkolne wieże. Na kilku kondygnacjach transparentnych brył znajdują się biura, bary, kawiarnia oraz restauracja. Dodatkowa atrakcją architektury Hangar-7 jest najbardziej ekskluzywna toaleta w Austrii. Na przeciwko Hangar-7 znajduje się nawiązujący architekturą do jego bryły Hangar-8. Pełni on funkcję warsztatu samolotowego Red Bulla i służy do naprawiania starych maszyn, które - co do jednej - są całkowicie sprawne.

 

Autor: Filip Pabjas
Data publikacji: 24.05.2013 14:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!