Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Glasgow? Przewodnik architektoniczny

 • Komentarze

Glasgow School of Art

Glasgow School of Art, fot. Dave i Margie Hill

 • Glasgow School of Art
 • Glasgow School of Art
 • Glasgow School of Art
 • Glasgow School of Art
 • Reid Building
 • Riverside Museum

Czy Glasgow ma coś do zaoferowania miłośnikom architektury? Tak, i to niemało. Od niepowtarzalnego Mackintosha po projekty stararchitektów. I choć trzeba uważać, by nie utonąć w architektoniczno-urbanistycznym chaosie, warto zaryzykować pamiętając, że miejsce Glasgow w historii architektury jest wśród tych, którzy nie bali się eksperymentować

Charles Rennie Mackintosh, jeden z najlepiej znanych brytyjskich architektów, uznawany za prekursora modernizmu na Wyspach, przez całe życie związany był z Glasgow i tamtejszą wyższą szkołą artystyczną. Obecnie uznawany za jednego z najważniejszych projektantów Wielkiej Brytanii, w swoim czasie doceniony został jedynie przez środowisko Glasgow, więc to właśnie tam możemy dziś znaleźć najwięcej przykładów jego oryginalnej twórczości.

Najlepszy z jego projektów, gmach Glasgow School of Art (1897-1909, Renfrew St), to kamienna monumentalna bryła z wielkoformatowymi oknami i eleganckimi zdobieniami, doskonały przykład tzw. stylu z Glasgow (Glasgow style). Niestety w 2014 roku pożar strawił znaczną część budynku, w tym zaprojektowaną przez Mackintosha bibliotekę, więc wejście do środka nie jest chwilowo możliwe (trwają prace rekonstrukcyjne).

Przy okazji warto zwrócić uwagę na stojący na przeciw legendarnego budynku Mackintosha tzw. Reid Building autorstwa amerykańskiego architekta Stevena Holla, również własność szkoły sztuk pięknych. Zresztą, trudno go przeoczyć. Jego potężna bryła nadal wzbudza kontrowersje, głównie ze względu na elitarne sąsiedztwo, z którym – jak twierdzą niektórzy – nie wchodzi w dialog.

Sam Holl podkreśla, że podczas projektowania kierował się zasadą pochlebnego kontrastu, który jest formą dialogu. Holl to architekt znany z fascynacji światłem i szkłem. Znaczną część fasady Reid Building zajmują okna, reszta obłożona jest szkłem o różnym natężeniu przezroczystości, które – w zależności o pory dnia i pogody – nadaje bryle biały, lekko zielony, szary lub żółty odcień.

Miniaturowy drapacz chmur

Wiele wartościowych budynków powoli popada dziś w Glasgow w ruinę, a ich dalszego losu nikt nie może być pewny. Być może więc trzeba się spieszyć, by zobaczyć jeden z pierwszych brytyjskich wieżowców, doskonały Lion Chambers (1904-1907, proj. James Salmon, John Gillespie), przez niektórych uznawany za jeden z najlepszych budynków Glasgow.

Konstrukcja budynku Lion Chambers demonstrowała możliwości nowego materiału – betonu zbrojnego (żelbetonu). Teraz można było budować wysoko stawiając cienkie ściany, a cienkie ściany oznaczały więcej naturalnego światła we wnętrzu.

Ten ośmiopiętrowy miniaturowy wieżowiec stanął u zbiegu ulic Hope i West Regent na zamówienie kancelarii prawniczej Williama G Blacka. Siedem pięter przeznaczono na pokoje pracowników firmy, a ostatnie – dziś nikt już nie pamięta dlaczego – na studio dla artysty. Ta funkcjonalna zmiana odwzorowana jest w wyglądzie fasady. Prosta linia budynku na poziomie ósmego piętra załamuje się, szczyt wieżowca udekorowany jest skromnymi wieżyczkami. Warto też zwrócić uwagę na wygląd fasady od strony podwórza – głównym elementem dekoracyjnym są tam panoramiczne, wykuszowe okna.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 1.03.2015 19:57
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.