Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Marsyli: architektura Marsylii

Co zobaczyć w Marsylii. Architektura nowoczesna. Villa Méditerranée w Marsylii to niezwykła bryła. Zobacz wspaniałe zdjęcia!

  • Komentarze

Basen przed budynkiem to jest element łączenia architektury z morzem

Basen przed budynkiem to jest element łączenia architektury z morzem

Fot: Carlo Alberto Mari
  • Niesamowita bryła budynku to także nietypowa konstrukcja
  • Wnętrze budynku miało korespondować z morzem
  • Przed budynkiem znajduje się głęboki na 2,25 m basen
  • Villa Méditerranée to architektura powstająca w Marsylii w związku z pełnioną przez miasto rolą Europejskiej Stolicy Kultury 2013
  • Budynek miał tworzyć połączenie z morzem
  • Budynek zaprojektował Stefano Boeri
  • Brak widocznej konstrukcji świadczy tylko o niewiarygodnie mocnych zbrojeniu stropów
  • Budowa Villa Méditerranée pochłonęła aż 70 mln euro
  • Architektura współczesna w Marsylii
  • Architekt zaprojektował obiekt, który ma stanowić połączenie między morzem a niebem
  • Architektura nowoczesna w Marsylii. Co sądzicie o tym budynku?
  • Villa Méditerranée
  • Wnętrze budynku jest równie niesamowite
  • W obiekcie znajduje się również niewielki teatr
  • Wnętrze Villa Méditerranée
  • W budynku zaprojektowano między innymi przestrzeń ekspozycyjną
  • W budynku zaprojektowano między innymi przestrzeń ekspozycyjną
  • Zaprojektowany kilkumetrowy nawis to trudne rozwiązanie konstrukcyjne
  • Basen przed budynkiem to jest element łączenia architektury z morzem
  • Wnętrze Villa Méditerranée

Cozobaczyć w Marsylii. Niesamowita bryła budynku to także nietypowa konstrukcja. Budynek miał tworzyć połączenie z morzem. Podoba wam się taka architektura? Zobacz jak buduje się w Marsylii. 

Co zobaczyć w Marsyli. Villa Méditerranée to architektura powstająca w Marsylii w związku z pełnioną przez miasto rolą Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Architektem tego założenia jest Stefano Boeri, który swój projekt określa jako budynek między niebem a morzem. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2010 roku. Villa Méditerranée pełni rolę Międzynarodowego centrum dialogu. 

Co zobaczyć w Marsyli: architektura Villa Méditerranée

Architekt zaprojektował obiekt, który ma stanowić połączenie między morzem a niebem. Stąd po pierwsze wybudowanie architektury wysokiej na 40 metrów nad poziom morza, ale także blisko 3 metrów pod poziomem morza, co przy tak bliskiej odległości do nabrzeża jest niezwykle trudne.

>> Zobacz nasz przewodnik po Marsylii!

Co zobaczyć w Marsyli. W budynku zaprojektowano między innymi przestrzeń ekspozycyjną, część galerii stanowi podwodna ekspozycję. Połączenie morza z budynkiem widać na parterze przed wejściem, gdzie znajduje się duży basen. Popularny CEREM ma być miejscem, które będzie nawiązywać do historii państw Morza Śródziemnego. Dodatkowo w budynku znajduje się niewielki teatr, a z górnych kondygnacji, zawieszonych na powierzchnią basenu można podziwiać niesamowite widoki. 

Co zobaczyć w Marsyli: nietypowa konstrukcja

Co zobaczyć w Marsyli. Budynek zapewne wymagał również nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, które utrzymały by kilkumetrowy nawis nad powierzchnią ziemi. Brak widocznej konstrukcji świadczy tylko o niewiarygodnie mocnych zbrojeniu stropów. Może to właśnie przez duże wymagania konstrukcyjne, budowa Villa Méditerranée pochłonęła aż 70 mln euro. Zamontowane w części nawisu okna, maja kształt panoramiczny co ogranicza nasze pole widzenia do tych elementów, na które architekt chciał zwrócić nasza uwagę.

przeczytaj rowniez
  • Alpejski kryształ
    Alpejski kryształ

    Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

  • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
    Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

    Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

  • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
    Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

    Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

  • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
    ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

    Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Carlo Alberto Mari
Data publikacji: 4.07.2013 09:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.