Co zobaczyć w Szczecinie? Zabytkowy, ceglany budynek, w którym dziś mieści się Trafostacja Sztuki powstał w 1912 roku. Swoją architekturą nawiązywał do najstarszego w Szczecinie kościoła świętego Jana. Do końca II wojny światowej w jego bryle mieściła się podstacja prądu, zaś po wojnie powstała tam inwalidzka spółdzielnia produkująca zabawki. Przez kolejne 20 lat budynek stał opuszczony. W 1984 roku historyczna bryła została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków.
Co zobaczyć w Szczecinie? Trafostacja Sztuki projektu Studio A4
Projektem odbudowy i renowacji zabytkowej bryły transformatorowni w Szczecinie zajęła się szczecińska pracownia architektoniczna Studio A4, pod kierunkiem architekta Jacka Lenarta. Wykonawcą została firma Erbu S.A. Prace remontowe objęły zarówno remont bryły jak i rewitalizację jej najbliższego otoczenia. W efekcie obiekt został przystosowany do pełnienia funkcji centrum sztuki współczesnej. Projekt renowacji budynku został sfinansowany przez Miasto Szczecin w ramach dotacji przyznanej Stowarzyszeniu Zachęta Sztuki Współczesnej w otwartym konkursie ofert. Całkowity koszt projektu wyniósł 16 mln. zł., z czego ponad 6 mln. pokryły środki z Unii Europejskiej.
Co zobaczyć w Szczecinie? Architektura Trafostacji Sztuki w Szczecinie
Architektura Trafostacji umożliwia przeprowadzenie w budynku dużych przedsięwzięć artystycznych. W wyniku przebudowy w bryle budynku powstały 4 funkcjonalne strefy: strefa wystaw i obsługi widza, strefa biurowa, strefa obsługi technicznej oraz strefa rezydencjonalna. W holu wejściowym mieści się bar kawowy, recepcja, szatnia oraz czytelnia sztuki. Na poziomie piwnic zaś sala wystawowa, magazyny oraz pomieszczenia techniczne.
Białe wnętrza Trafostacji w Szczecinie
Na parterze budynku zlokalizowano wielofunkcyjną salę o powierzchni ok. 400 mkw, pozwalającą na realizację zarówno wystaw, koncertów, pokazów filmów i innych alternatywnych przedstawień teatralnych. Ponadto kurtyny akustyczne, kotary oraz akustyczny sufit zapewniły odpowiednią akustykę pomieszczenia. Na pierwszym i drugim piętrze znalazły się sale wystawowe o powierzchni ok. 108 mkw oraz pomieszczenia biurowe. Dodatkowo na drugim piętrze powstała antresola, otwarta na salę główną oraz trakt wystawowy z lobby i tarasem widokowym. Na trzecim piętrze zlokalizowano salę konferencyjną z zapleczem socjalnym. W architekturze wnętrza Trafostacji Sztuki dominuje biała kolorystyka, którą przełamuje drewniana podłoga, w szarym odcieniu.
Trafostacja Sztuki w Szczecinie: skąd nazwa?
Nazwa centrum sztuki współczesnej nawiązuje do funkcji transformatorowni, którą dawniej pełnił zabytek. Nadana budynkowi wiele lat temu potoczna nazwa transformatorownia zostało zamienione na trafostacja , jako krótsze i łatwiejsze w artykulacji określenie. Znaczenie obu określeń jest jednak podobne. Oba nawiązują bezpośrednio do przepływu i zmiany, które są nieodłączną cechą sztuki współczesnej. Wystawy w Trafostacji Sztuki są otwarte codziennie.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.trafo.org

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
