archirama.pl

Gazeta.pl: Ćwierć miliarda kary za fuszerkę na Stadionie Narodowym

Operator stadionu ogłosił, jaka technologia zostanie użyta do naprawy niestabilnych schodów kaskadowych na Stadionie Narodowym. Ustalono też nowy termin oddania stadionu do użytku (29 listopada) i karę, jeśli wykonawca znów wykona fuszerkę: ćwierć miliarda złotych

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Wadliwie zmontowane schody kaskadowe zostaną usztywnione gorsetem z metalowych listew. Taką operację trzeba będzie przeprowadzić na 15 ciągach spiralnych schodów okalających Stadion Narodowy. Naprawa jest konieczna, bo podczas budowy schodów doszło do fuszerki: nie zastygło spoiwo, które miało na sztywno połączyć ciężkie, kilkudziesięciotonowe betonowe prefabrykaty schodów.

Sprawa została ujawniona w maju. Była to kropla, która przelała kielich. Od miesięcy bowiem psuła się atmosfera pomiędzy operatorem stadionu, spółką Narodowe Centrum Sportu, a wykonawcą - konsorcjum firm Alpine, PBG SA i Hydrobudowa Polska SA. Prezes NCS Rafał Kapler zażądał przedstawienia programu naprawczego schodów oraz zintensyfikowania prac na budowie. Wykonawcy zagroził wyrzuceniem z budowy. W ubiegłym tygodniu o kompromisie poinformował premier Donald Tusk: konsorcjum nie zostanie wyrzucone, ale jego dotychczasowy lider, firma Alpine została zdegradowana do roli partnera spółki Hydrobudowa, której powierzono koordynacje prac na budowie. Termin oddania stadionu do użytku przesunięto na koniec listopada.

Czytaj całość >>>

Źródło: Gazeta.pl Warszawa
Autor: Michał Wojtczuk - Gazeta Wyborcza
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 15.06.2011 17:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!