Aranżacja wnętrz starej kaplicy
Czerwone półki dodane do wnętrza przez projektantów z MVRDV nadają klimat pomieszczeniom kaplicy. Półki zawierają nowy program muzeum i starają się swoim designem zachować historyczny wydźwięk całego budynku. Zmiany przeprowadzone na powierzchni ponad 500 mkw. zostałyzakończone w 2014 roku. W 2006 roku muzeum przeszło remont, który zmienił lokalizację głównego wejścia. Do tej pory znajdowało się ono w piwnicy i trudno było je odnaleźć. Natomiast chluba muzeum, neoklasyczna kaplica, stała opuszczona i zaniedbana. Nie miała również dobrej akustyki.
Projekt firmy MVRDV
Projekt firmy MVRDV łączy cały wymagany program muzeum w serii czerwonych, dużych półek. Zawierają one m.in. różne powierzchnie dla artykułów i przedmiotów designerskich na sprzedaż. Kaplica została wybudowana w roku 1878 według projektu włoskiego architekta Jana Giudici jako duchowe centrum dla ubogich i ludzi chorych. Być może, aby nie rozpraszać ludzi pogrążonych w modlitwie miała ciemne, szarawe wnętrze. Obecnie czerwony kolor półek został przez architektów wybrany jako element, który ociepla surowe ściany kaplicy. Jednocześnie jest to kolor wybrany tak, aby oddawał szacunek dawnemu, sakralnemu przeznaczeniu przestrzeni. Natalie de Vries, architektka, jedna z założycieli firmy MVRDV powiedziała o projekcie: - Jednym prostym i monumentalnym gestem połączyliśmy ze sobą wiele funkcji jednocześnie czyniąc przestrzeń na tyle otwartą i funkcjonalną, na ile to możliwe.
Czerwona półki niczym współczesna architektura
Ponieważ neoklasyczna kaplica jest w rejestrze zabytków, architekci nie mogli wprowadzić radykalnych zmian. Czerwone półki nie naruszają jej struktury i meandrują dookoła historycznych elementów, takich jak okna czy organy. Są one jednocześnie swoistą oprawą. Perforowania w grzbietach półek pozwalają uniknąć problemów z wilgocią. Wyższe półki stanowią o dobrej akustyce, podczas gdy niższe mają wbudowane diody LED. Ze względu na swoją lekką konstrukcję każda półka może być usunięta o dowolnej porze bez pozostawienia śladów w pomniku.
Co zobaczyć w Schiedam
Muzeum w Schiedam jest instytucją miejską i prezentuje nowoczesną sztukę. Posiada dużą kolekcję prac artystów takich jak Karel Appel, Lucebert, Constant czy Corneille. Dlatego podczas wakacyjnych wojaży warto zawadzić o to miejsce i zobaczyć nie tylko nowe zbiory muzeum, lecz także odremontowane wnętrze historycznej kaplicy.
Agnieszka Ochenkowska

-
Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych więcej
-
-
-

- ARCHITEKTURA: 40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne
- ARCHITEKTURA: Riegler Riewe Architekten: Muzeum Śląskie
- ARCHITEKTURA: Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego
- ARCHITEKTURA: Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich
- ARCHITEKTURA: Hala sportowa w Bieruniu