archirama.pl

Czy bryła domu może pełnić funkcję ogrodzenia? Nowoczesny dom w Kołobrzegu Pracowni 111

Czy architektura domu może pełnić rolę ogrodzenia izolującego mieszkańców od sąsiednich zabudowań, a jednocześnie być elementem zabezpieczającym przed zgiełkiem ulicy? Architekci z Pracowni 111 zaprojektowali dom pod Kołobrzegiem, wyróżniający się spośród chaotycznej zabudowy podmiejskiej. Surowa i prosta forma, szara elewacja i ceramiczne pokrycie dachowe to charakterystyczne cechy zaprojektowanego budynku.

Czy bryła domu może pełnić funkcję ogrodzenia? Nowoczesny dom w Kołobrzegu Pracowni 111

Zamiarem architektów z Pracowni 111 było zaprojektowanie bryły domu sąsiadującego z podmiejską i chaotyczną zabudową, a jednocześnie odizolowanie budynku od uciążliwości otocznia.

Fot: materiały prasowe

Zamiarem architektów z Pracowni 111 było zaprojektowanie bryły domu sąsiadującego z podmiejską i chaotyczną zabudową, a jednocześnie odizolowanie budynku od uciążliwości otocznia. Zamknięta i surowa bryła domu z jednej strony daje domownikom maksimum prywatności, zaś otwarcie przestrzeni od strony południowej zapewnia mieszańcom pełną swobodę. Za projekt domu odpowiadają Tomasz Miąskiewicz i Miłosz Stopiński przy współpracy z Joanną Szymkowiak oraz Michałem Morzy.

Bryła domu jako element ogrodzenia

Elewacja frontowa bryły ciągnąca się wzdłuż obowiązkowej linii zabudowy została pozbawiona okien, dzięki temu pełni ona funkcję ogrodzenia mieszkańców domu od zgiełku ulicy, a przede wszystkim występuje jako element ogrodzenia. W ten sposób utworzono półpubliczną przestrzeń zlokalizowaną w jednym z narożników działki, na której powstanie inwestycja. Maksymalne doświetlenia wnętrza domu zapewniają oryginalnie zaprojektowane okna dachowe.

Nowoczesny dom według Pracowni 111

W celu zapewniania inwestorom maksymalnej prywatności, architekci wycofali prywatną strefę wejściową w głąb wewnętrznego dziedzińca, co pozwoliło na ustawienie rzutu parteru w poprzek bryły frontowej. Takie rozwiązanie zapewnia mieszkańcom otwarcie na zróżnicowane perspektywy. Południową elewację budynku architekci zaprojektowali jako otwartą przestrzeń zapewniającą najlepsze widoki. Wejście do domu zaprojektowano w centralnej części budynku, w pobliżu strefy dziennej.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.01.2014 15:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!