archirama.pl

Czy centrum Warszawy utonie w morzu wieżowców?

Przez ostatnie kilka lat jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju polskich miast. Wieżowce stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem nowoczesności: im więcej miasto ich ma tym bardziej jest rozwinięte. Jednak może co za dużo to nie zdrowo? Zobaczcie, jak będzie wyglądać centrum Warszawy za kilka, kilkanaście lat!

Złota 44

Złota 44 – ekskluzywny apartamentowiec projektu Daniela Libeskinda

Fot: materiały inwestora

Fala wieżowców zalewa stolicę!

W centrum Warszawy, już w chwili obecnej możemy naliczyć przeszło 20 wieżowców. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od Pałacu Kultury i Nauki. W kolejnych latach powstawały coraz to bardziej nowoczesne wieżowce. Możemy wśród nich wymienić słynny budynek Rondo 1 przy rondzie ONZ ( 192 m.), Warsaw Financial Center ( 165 m.), czy Intercontinental Warszawa (164 m.) usytuowany przy ul. Emilii Plater. W ścisłym centrum Warszawy ciężko znaleźć obecnie kawałek ziemi, gdzie nie buduje się lub gdzie nie jest planowana budowa kolejnego budynku wysokościowego. Trzeba też zaznaczyć, że wieżowce już istniejące są znacznie niższe od tych budowanych, czy planowanych. Istniejące budynki rzadko kiedy przekraczają wysokość 120 m, poza Pałacem Kultury i Nauki tylko jeden wieżowiec przekroczył magiczna wysokość 200 m. - Warsaw Trade Tower (208 m.). Warunki zabudowy w centrum Warszawy zabraniają budowy budynków wyższych od PKiN, który do tej pory góruje nad centrum stolicy i na razie nic nie zapowiada żeby inny budynek przekroczył granicę 231 m.

Jakie wieżowce wkrótce zobaczymy w centrum Warszawy?

Coraz wyraźniej zarysowuje się docelowy wygląd długo oczekiwanego apartamentowca Złota 44 Tower. Projekt znanego architekta Daniela Libeskinda zapowiada się okazale. Po raz pierwszy w Polsce elewacje budynku wykonano z trójszybowej fasady modułowej. Budynek osiągnął wysokość 192 m., składają się na nią 54 piętra, w których zaprojektowano aż 251 luksusowych apartamentów.

Trwa także budowa Spire Tower w okolicach ulicy Towarowej. Budowę rozpoczęto w połowie 2011 od ścian szczelinowych, które są najgłębszymi, jakie stworzono do tej pory w Polsce – sięgają głębokości 55 m. Sam wieżowiec ma osiągnąć wysokość 220 m. Jego przeszklone elewacje będą górować nad budynkami na warszawskiej Woli.

Ostatni z budowanej trójki wieżowców to Cosmopolitan Twarda 2/4. Najniższy z całej trójki bo osiągnie wysokość „tylko” 160 m. Na 44 piętrach zaprojektowano aż 252 mieszkania z widokiem na całą Warszawę – panorama od wschodu do zachodu. Poza wysokiej klasy apartamentami, w wieżowcu zlokalizowane będą: sauna, jacuzzi, czy fitness club oraz pięciokondygnacyjny parking podziemny. Przeszklony wieżowiec prawdopodobnie stanie się kolejną wysokościową perełką serca stolicy.

>> Dowiedz się więcej o szklanej architekturze i o apartamentowcu Złota 44!

Planowane wieżowce w Warszawie – bezkonkurencyjni giganci?

Przyszłość centrum Warszawy zapowiada się bardzo interesująco. Stolica ma w planach budowę około 25 wieżowców. Co więcej, w końcu postanowiono odejść od założenia, że to PKiN ma być najwyższym budynkiem Warszawy. Pojawiły się projekty, które znacznie górują nad Pałacem. Pozostaje tylko pytanie, czy takie projekty, mimo że już gotowe do realizacji, uzyskają pozwolenie miasta na budowę. Przez stos formalności i brak pieniędzy na inwestycję wstrzymano budowę wieżowca Zahy Hadid – Lilium Tower, który miał sąsiadować z Hotelem Mariott. A może problemem była wysokość? Budynek zaś miał być o 4 m. wyższy od PKiN.

Wśród planowanych wieżowców mamy bezkonkurencyjnego rekordzistę wysokościowego: Orco – Orbis Tower. Budynek o wysokości 350 metrów zlokalizowany będzie zaraz za Złotą 44 i Złotymi Tarasami na ul. Złotej 48/54. Warto zauważyć, że inwestorem giganta ma być grupa Orbis i Orco Propety Group – te same grupy są też inwestorami Złotej 44 Tower. Budynek ma stanąć na miejscu istniejącego tam obecnie hotelu Holiday Inn. Nie jest jeszcze dokładnie znany wygląd wieżowca. Wiadomo natomiast, że miasto jest bardzo zainteresowane projektem, który ma zawierać w sobie liczne pomieszczenia biurowe oraz hotel.

>> Tak prezentuje się wieżowiec Cosmpolitan!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały inwestora
Data publikacji: 14.06.2012 12:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!