Architektura współczesna w Mieście Ogród – pawilon
Dwukondygnacyjna bryła pawilonu jest swoistym zaproszeniem do miasta Groningen. Podczas gdy projekt Miasta Ogrodu odnosi się raczej do głównego budynku biurowego z 2011 roku, pawilon stanowi odrębną formę. Ta architektura współczesna ma charakter „ekstrawertyczny”. Oprócz białych płyt o wysokim połysku elewacje pokrywa również materiał, który mieni się perłowo odcieniami fioletu. Południowa i zachodnia elewacja jest całkowicie przeszklona dzięki czemu łączy kolorowe wnętrze pawilonu z zewnętrznym ogrodem. Łagodnie opadające schody prowadzą na taras, który znajduje się na dachu i jest kontynuacją ogrodu. Elewacja północna wraz ze wschodnią tworzą kąt ostry z wejściem głównym otwartym na chodnik otwierający się na przestrzeń miejską. Dzięki różnorodnym, atrakcyjnym funkcjom w obiekcie, takim jak siłownia, restauracja i centrum biznesowe, budynek sprzyja dynamice miasta zapraszając do aktywnego użytkowania.
W podziemiach znajduje się dwupoziomowy parking na 700 samochodów, a także, co ciekawe, oddzielny parking dla 1500 rowerów. Parking doświetlają trzy otwory, nazwane „skrzelami”, które są kolejnym interesującym połączeniem Miasta Ogrodu z budynkiem. Ich głównych zadaniem są naturalne doświetlenie i dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza. Ze „skrzeli” prowadzą również dodatkowe wyjścia z parkingu do ogrodu. Elementy te są istotne funkcjonalnie – są to bowiem dodatkowe wyjścia z parkingu, ale również stanowią interesujący wizualnie dodatek zarówno do ogrodu, jak i kompozycji całego obiektu.
W budynku znajduje się kilka specjalnych instalacji artystycznych, które doskonale prezentują się w korelacji z architekturą współczesną i krajobrazem. Jednym z nich jest dzieło sztuki holenderskiej artystki Giny Vos powstała przy współpracy z UNStudio. Jest to piękna i tajemnicza instalacja świetlna pomiędzy wejściem podziemnym do parkingu i wejściem głównym do budynku biurowego. Dzieło o nazwie „Possibility Plant” to czarne pudło zawieszone pomiędzy kondygnacjami. W 2015 w budynku zostanie zainstalowana również inna atrakcja – rzeźba Richarda Deacona, która stanie tuż przy wejściu do Miasta Ogrodu.
Eko design pawilonu w Mieście Ogrodzie
Miasto Ogród zaprojektowane zostało jako naturalne środowisko, które nawiązuje do sąsiadującego z nim starego lasu Sterrebos. Roślinność została dobrana odpowiednio do ekologicznej wartości tego obszaru. Ogród zapewnia schronienie i pożywienie dla ptaków, owadów, a nawet nietoperzy które tu żyją. Zasadzono i zasiano tu ok. 55 000 roślin, ok. 200 różnych gatunków. Nad procesem projektowania zieleni czuwał Robbert Snep, naukowiec specjalizujący się w ekologii miejskiej.
Lokalizacja i czynniki środowiskowe były najważniejszym aspektem i wyzwaniem dla projektantów tego miejsca. Istotne było ekologiczne podejście do projektowania, odniesienie się do organizmów żywych, które tu zamieszkują, ale również obecność wiatru, który silnie wpływa na 90-metrowy budynek biurowca. Aby zmniejszyć jego oddziaływanie w otoczenie wkomponowano pokaźnych rozmiarów drzewa.
Milena Glinojecka