archirama.pl

Design Miasta Ogrodu i pawilonu w Holandii. Projekt, który pokazuje, że architektura współczesna i krajobraz są nierozłączne

Projekt Miasta Ogrodu dla EEA & Tax Offices w Groningen w Holandii to bardzo istotne dla miasta przedsięwzięcie. Powstały design przestrzeni publicznej jest połączeniem kameralnego ogrodu, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowników z interesującą architekturą współczesnną pawilonu. Efektem jest przyjazna, pełna różnorodnych roślin, atrakcyjna przestrzeń miejska

Bryła pawilonu dla Miasta Ogród w holenderskim Groningen

Bryła pawilonu dla Miasta Ogród w holenderskim Groningen

Architektura współczesna w Mieście Ogród – pawilon

Dwukondygnacyjna bryła pawilonu jest swoistym zaproszeniem do miasta Groningen. Podczas gdy projekt Miasta Ogrodu odnosi się raczej do głównego budynku biurowego z 2011 roku, pawilon stanowi odrębną formę. Ta architektura współczesna ma charakter „ekstrawertyczny”. Oprócz białych płyt o wysokim połysku elewacje pokrywa również  materiał, który mieni się perłowo odcieniami fioletu. Południowa i zachodnia elewacja jest całkowicie przeszklona dzięki czemu łączy kolorowe wnętrze pawilonu z zewnętrznym ogrodem. Łagodnie opadające schody prowadzą na taras, który znajduje się na dachu i jest kontynuacją ogrodu. Elewacja północna wraz ze wschodnią tworzą kąt ostry z wejściem głównym otwartym na chodnik otwierający się na przestrzeń miejską. Dzięki różnorodnym, atrakcyjnym funkcjom w obiekcie, takim jak siłownia, restauracja i centrum biznesowe, budynek sprzyja dynamice miasta zapraszając do aktywnego użytkowania.

W podziemiach znajduje się dwupoziomowy parking na 700 samochodów, a także, co ciekawe, oddzielny parking dla 1500 rowerów. Parking doświetlają trzy otwory, nazwane „skrzelami”, które są kolejnym interesującym połączeniem Miasta Ogrodu z budynkiem. Ich głównych zadaniem są  naturalne doświetlenie i dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza. Ze „skrzeli” prowadzą również dodatkowe wyjścia z parkingu do ogrodu. Elementy te są istotne funkcjonalnie – są to bowiem dodatkowe wyjścia z parkingu, ale również stanowią interesujący wizualnie dodatek zarówno do ogrodu, jak i kompozycji całego obiektu.

W budynku znajduje się kilka specjalnych instalacji artystycznych, które doskonale prezentują się w korelacji z architekturą współczesną i krajobrazem. Jednym z nich jest dzieło sztuki holenderskiej artystki Giny Vos powstała przy współpracy z UNStudio. Jest to piękna i tajemnicza instalacja świetlna pomiędzy wejściem podziemnym do parkingu i wejściem głównym do budynku biurowego. Dzieło o nazwie „Possibility Plant” to czarne pudło zawieszone pomiędzy kondygnacjami. W 2015 w budynku zostanie zainstalowana również inna atrakcja – rzeźba Richarda Deacona, która stanie tuż przy wejściu do Miasta Ogrodu.

Eko design pawilonu w Mieście Ogrodzie

Miasto Ogród zaprojektowane zostało jako naturalne środowisko, które nawiązuje do sąsiadującego z nim starego lasu Sterrebos. Roślinność została dobrana odpowiednio do ekologicznej wartości tego obszaru. Ogród zapewnia schronienie i pożywienie dla ptaków, owadów, a nawet nietoperzy które tu żyją. Zasadzono i zasiano tu ok. 55 000 roślin, ok. 200 różnych gatunków. Nad procesem projektowania zieleni czuwał Robbert Snep, naukowiec specjalizujący się w ekologii miejskiej.

Lokalizacja i czynniki środowiskowe były najważniejszym aspektem i wyzwaniem dla projektantów tego miejsca. Istotne było ekologiczne podejście do projektowania, odniesienie się do organizmów żywych, które tu zamieszkują, ale również obecność wiatru, który silnie wpływa na 90-metrowy budynek biurowca. Aby zmniejszyć jego oddziaływanie w otoczenie wkomponowano pokaźnych rozmiarów drzewa.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 11.08.2014 13:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!