archirama.pl

Dom Chłopa w Warszawie - symbol powojennej odwilży

Dom Chłopa to jeden z najwybitniejszych projektów Bohdana Pniewskiego. Mało kto wie, że w realizacji obiektu zlokalizowanego na Placu Powstańców Warszawy uczestniczyła Joanna Chmielewska, znana pisarka z wykształcenia architekt.

Dom Chłopa w Warszawie

Dom Chłopa w Warszawie, proj. Bohdan Pniewski i Małgorzata Handzelewicz-Wacławkowa

Fot: szczebrzyński/wikimedia

Dom Chłopa mieszczący się na Placu Powstańców Warszawy  został wybudowany w latach 1957-1962 według projektu Bohdana Pniewskiego. Jako jeden z najnowocześniejszych obiektów w stolicy przez lata  przyciągał turystów, w szczególności ludność wiejską. Współautorką Domu Chłopa jest Małgorzata Handzelewicz-Wacławkowa a w realizacji budynku uczestniczyła pisarka, Joanna Chmielewska.

Przeczytaj więcej o Joannie Chmielewskiej

Murale Hanny i Gabriela Rechowiczów

Najbardziej charakterystyczną częścią Domu Chłopa jest jego falisty dach swoim kształtem przypominający łany zboża. W latach 1998-2002 budynek poddano remontowi, w wyniku którego otynkowano znaczną część dekoracji Hanny i Gabriela Rechowiczów. Autorzy eksperymentalnej techniki tworzenia murali łączacej ceramikę, freski i szkło czerpali inspirację ze sztuki ludowej. Do obecnych czasów przetrwała tylko część złotych mozaik nawiązujących do kłosów zboża, a fasadę od ulicy Wareckiej zasłonięto w 2003 roku nowym skrzydłem Hotelu Gromada.

Bohdan Pniewski

Bogdan Pniewski był jednego z najwybitniejszych polskich architektów XX wieku, który swoją działalność rozpoczął jeszcze przed wojną. Jest autorem hotelu "Patria" wzniesionego dla Jana Kiepury w Krynicy oraz niezrealizowany projektu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Po wojnie był jednym z architektów, którzy uczestniczyli w odbudowie stolicy.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: szczebrzyński/wikimedia, Wistula/WIKIMEDIA, Irena Grzesiuk-Olszewska/Wikimedia, Rutowska Grażyna/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.10.2013 15:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!