archirama.pl

Dom energooszczędny Simple House

Simple House to dostępny w różnych wariantach projekt domu energooszczędnego z drewna i betonu, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego. Pierwszy modułowy budynek został oddany do użytku w Konstancinie-Jeziornej

Simple House, czyli prosty dom energooszczędny

Dom energooszczędny Simple House w Konstancinie-Jeziornej

Fot: Bautech Futura, materiały prasowe

Mały dom, dużo opcji

Pod nazwą Simple House kryje się cała rodzina drewnianych domów modułowych, różniących się wielkością, standardem energetycznym, wykończeniem. Najmniejszy Prosty Dom ma zaledwie 25 m kw, wystarczająco mało, by niepotrzebne było pozwolenie na budowę.  Rozmiary porównywalne z kawalerką sprawiają, że może się sprawdzić przede wszystkim jako domek letniskowy. Największy dom w wersji podstawowej ma 92 m kw, wciąż niewiele w porównaniu do przeciętnego polskiego domu. Każdy wariant może jednak być rozbudowany i połączony z kolejnymi modułami. Do wyboru są też trzy warianty: standardowym, energooszczędny i pasywny. Z założenia drewniane domy mają być alternatywą dla projektów katalogowych – bardziej nowoczesną i praktyczną. Głównym projektantem Simple House jest Jakub Szczęsny, znany między innymi jako twórca najwęższego domu w Polsce.

Pierwsza bryła

Dom pokazowy wybudowany został w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej. Budynek jest jednym z największych wariantów Simple House. Prosta bryła została pokryta dwuspadowym dachem.  Elewacja frontowa została osłonięta przedłużonym dachem. Dzięki temu wyłożony drewnem taras jest chroniony przed słońcem i opadami.
Dom składa się z dwóch modułów nakrytych wspólnym dachem.  Rolę łącznika odgrywa zadaszone patio. Po jednej stronie znajdują się połączenia biurowe. Zajmują one mniejsza część budynku i mogą funkcjonować jako niezależna całość. Część biurowa ma osobną łazienkę i niewielki aneks kuchenny.
Po drugiej patio urządzono pokazowe mieszkanie. Od wejścia korytarz prowadzi do otwartej strefy dziennej obok łazienki i kuchni. Wnętrze doświetlone jest przez duże drzwi tarasowe, a białe ściany i jasne podłogi odbijają światło. Podłogi pasują do wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskiego minimalizmu. Są betonowe, polerowane, w popielatym odcieniu (BAUFLOOR Ultima®). Biel i szarości uzupełniają odcienie jasnego drewna. Pod sufitem biegną wąskie belki stropowe, stolarka okienna została do nich dopasowane kolorem. Z belek zwisają luźno zarzucone czerwone sznury lamp.
Biel dominuje w aranżacji kuchni i łazienki. Projektant wykorzystuje raczej zróżnicowanie faktur, niż kolorów. Takie neutralne tło można łatwo modyfikować dodatkami.

Kolejne domy Simple House powstają w Warszawie i na jej obrzeżach, a także innych miejscowościach. Trwają budowy w Milanówku i Wawrze,  wykończony zostały m.in. domy w Kampinosie i Żabieńcu .
Autor: KZ
Zdjęcia: Bautech Futura, materiały prasowe
Data publikacji: 15.07.2016 13:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!