archirama.pl

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą

Sliding House - dom jednorodzinny z fasadą przesuwaną po specjalnych szynach, jest dziełem angielskiego biura architektonicznego de Rijke Marsh Morgan (dRMM). Zasilany energią słoneczną mechanizm pozwala zasłaniać i odsłaniać poszczególne części domu w zależności od warunków atmosferycznych

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą autorstwa de Rijke Marsh Morgan Architects - widok od strony południowo-zachodniej

Fot: Ross Russell, dzięki uprzejmości dRMM Architects

Lokalizacja

Ikoniczna forma tego wiejskiego domu we wschodniej Anglii skrywa zaskakujący mechanizm, który pozwala jego mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. Autorzy nawiązali do historycznych obrotowych domów brytyjskich (podążanie za słońcem) i holenderskich stodół z podnoszonym dachem (zmiana wysokości wraz ze zmieniającą się objętością plonów).

Założenia projektowe

Gabaryty i geometria obiektu wynikają ze ścisłych regulacji planistycznych. Budynek ma całkowitą długość 28 m, wysokość 7,2 m i przepisową szerokość 5,8 m. Tworzą go trzy zasadnicze segmenty: dom (dł. 16 m), garaż (5 m) i aneks dla gości (7 m). Zindywidualizowano je dzięki zastosowaniu różnych okładzin – modrzewiowej (barwionej na czerwono, czarno lub w naturalnym kolorze), szklanej (ściana kurtynowa) oraz plastikowej – czerwonej, wielowarstwowej membranie PVC pod deskowaniem elewacji, będącej głównym elementem ochronnym przed warunkami zewnętrznymi.

Konstrukcja

Sypialną część domu, aneks gościnny i garaż zbudowano z modułowej konstrukcji drewnianych kaset, a część dzienną – w systemie ściany kurtynowej. Wszystkie elementy domu – poza fundamentami, wewnętrznymi mocowaniami i okładziną elewacyjną – były prefabrykowane i montowane na miejscu. Dom posadowiono na żelbetowym ruszcie o wymiarach 33 x 7 m, opartym na 22 żelbetowych palach. Z fundamentem zintegrowano szyny, na których przesuwa się ruchome zadaszenie. Ze względu na ruchomy dach i zamierzoną przez projektantów syntetyczność bryły, wszystkie media podłączono w przyziemiu, poprzez płytę fundamentową. Dla zwiększenia izolacyjności termicznej, świetliki dachowe zdwojono, uzyskując w ten sposób czterokrotne szklenie.

Ruchoma elewacja

Trzy segmenty mogą zostać opasane jednym wspólnym opakowaniem – przesuwnym zadaszeniem o długości 16 m (wystarczającej do zadaszenia całego domu) i wadze 20 t, na konstrukcji stalowo-drewnianej, z dodatkowym ociepleniem i okładziną z modrzewia, poruszaną za pomocą silników elektrycznych na szynach ukrytych w żelbetowym ruszcie opartym na palach zapuszczonych w grunt. Maksymalna prędkość zadaszenia to 2,68 m/s, a maksymalny czas przesuwu wynosi 6 minut. Cztery osobne silniki elektryczne o mocy 24 V poruszają wózkami na czternastu kółkach, wbudowanymi w szerokość ściany i są zasilane bateriami 12 V ładowanymi z sieci (podczas „postoju”) lub z paneli PV (przewidzianymi do zamontowania w przyszłości). Wózki poruszają się po szynach o rozstawie 6 m, wpuszczonych w podłoże, a dodatkowo maskowanych kamienną (łupek kwarcytowy) posadzką i liniowym rynsztokiem, zbierającym wodę spływającą po elewacji. W przyszłości szyny można będzie przedłużyć. W siatkę konstrukcyjną o module 1 m wpasowano okna, drzwi i świetliki dachowe, co pozwala na wyrównanie otworów ruchomej konstrukcji do otworów w stałych segmentach budynku, niezależnie od położenia zadaszenia.

Regulacja warunków wewnętrznych

To ruchome, izolowane „opakowanie” może osaniać różne części domu, tworząc różne układy pomieszczeń zacienionych i nasłonecznionych, otwartych i zamkniętych. Ruchoma konstrukcja pozwala regulować stopień zacienienia przeszklonych elementów domu. W okresie chłodnym przesuwne zadaszenie zatrzymuje ciepło wewnątrz, wspomagane pompą ciepła (zasilaną przez turbinę wiatrową) uzupełniającą ewentualne niedobory energii. Tę zasadę można również odwrócić, wykorzystując zadaszenie do zacieniania, a pompę ciepła – do schładzania. Dodatkowym źródłem ciepła ma być w przyszłości piec opalany drewnem, ze wspomaganym mechanicznie systemem rozprowadzania ciepła pod podłogą.

Sliding House, Suffolk, Wielka Brytania

Autorzy: de Rijke Marsh Morgan Architects, Londyn, Wielka Brytania
Konstrukcja: Michael Hadi Associates & Rutger Snoek, Londyn, Wielka Brytania
Inwestor: prywatny
Powierzchnia całkowita: 200 m2
Projekt: 2006
Realizacja: 2009
Koszt inwestycji: 340 000 GBP

Źródło: "Architektura-murator" 9/2009
Autor: Maciej Lewandowski na podstawie materiałów od biura de Rijke Marsh Morgan Architects
Zdjęcia: Ross Russell, dzięki uprzejmości dRMM Architects, Alex de Rijke, dzięki uprzejmości dRMM Architects
Data publikacji: 9.06.2011 09:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!