archirama.pl

Nowoczesna wiejska chata – dom letniskowy w Boszkowie

Dom letniskowy architektów Anny i Marcina Majorów znajduje się w małej miejscowości wypoczynkowej na Pojezierzu Leszczyńskim w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Wygląda jak uwspółcześniona chata – ma dwuspadowy dach, pokryty jest ciemnym drewnem, ale nie brak mu współczesnych akcentów, w tym olbrzymich, panoramicznych okien

Dom letni architektów Anny i Marcina Majorów w Boszkowie

Major architekci: dom letniskowy w Boszkowie

Fot: dzięki uprzejmości pracowni, Major architekci

Dom letniskowy architektów Anny i Marcina Majorów ma archetypiczną formę z dwuspadowym dachem. Kształt budynku po części stanowi chęć wpisania w krajobraz, ale zarazem to odpowiedź na zapis miejscowego planu zagospodarowania.

Projekt, zrealizowany w ramach podobnego budżetu jak sąsiednie domy, zdecydowanie wyróżnia się w przestrzeni. Nietypowa dla otoczenia kolorystyka elewacji – czarne drewno – to zapewne intuicyjna reakcja autorów na zastaną w okolicy wielobarwną i różnorodną zabudowę.

Silnie podkreślony element elewacji stanowią okna. Od środka eksponują one walory przyrodnicze okolicy, a także umożliwiają dobre doświetlenie, choć nie jest to może tak bardzo istotne w przypadku letniskowej funkcji domu. Zostały zlicowane z powierzchnią ściany, dzięki czemu widziane przez nie wycinki pejzażu sprawiają wrażenie obrazów czy plakatów. We wnętrzu użyto bieli – kontrastującej z zewnętrzną czernią – która dodatkowo podkreśla widoki z okien i stanowi dobre tło dla niedrogich mebli i materiałów, właściwych dla letniego domku.

Budynek został podporządkowany letniskowej funkcji poprzez rozkład i wielkość pomieszczeń zorganizowanych na dwóch poziomach. Parter stanowi otwarta przestrzeń z wyjściem na taras, z którego roztacza się panorama jeziora – tutaj granica między zewnętrzną a wewnętrzną częścią domu się rozmywa. Na poddaszu natomiast ulokowano sypialnie dla domowników i gości.

Trudno „wpasować” się architektonicznie w konwencję działek rekreacyjnych, gdzie panuje totalny chaos. Nieład formalno-stylistyczny wynika z braku odgórnej wizji i planu. W konsekwencji tego typu okolice są zazwyczaj miejscem manifestacji indywidualnych upodobań i gustów poszczególnych właścicieli. Dom Anny i Marcina Majorów wpisuje się w ten nurt, wyraźnie pokazując styl jego autorów.

Źródło: "Architektura-murator" 08/2008
Autor: Agata Mierzwa
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Antóna Garcíi Abrila, Major architekci, dzięki uprzejmości pracowni
Data publikacji: 14.06.2011 10:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!