Robert Konieczny jest już na etapie kariery, o którym marzy każdy bezkompromisowy architekt. Trafiają do niego klienci dobrze wiedzący z kim mają do czynienia. Tak było i w tym przypadku. Inwestor zwrócił uwagę na Koniecznego, bo znał już inne jego projekty, a szczególnie cenił Dom z Kapsułą (prezentacja „A-m” 8/05), który architekt zaprojektował dla swoich rodziców w Rudzie Śląskiej-Halembie. Punktem wyjścia zarówno dla typologii, jak i stylistyki domu był więc tamten projekt, ale koncepcja wyewoluowała i budynek jest tylko nieznacznie podobny. Formalne zbieżności ze śląskim domem ograniczają się do niskiej, parterowej bryły, wybrzuszonych ścian oraz masywnego okapu nad wejściem. Upodobanie Koniecznego do białych, tynkowanych elewacji i dużych okien współgrało z zamiłowaniem inwestora do bauhausowskiej prostoty oraz niskich, obficie przeszklonych, kalifornijskich Case Study Houses z połowy XX wieku. Dom miał być niebanalny i pełen światła.
Projekt łączy znane już z poprzednich realizacji elementy języka architekta z typologicznymi innowacjami. Najważniejsza z nich to zielony dach, od którego pochodzi nazwa Dom OUTrialny. Zamiast atrium – kameralnego, wewnętrznego dziedzińca – ogród-trawnik wyrzucony na dach, płynnie schodzący rampą do salonu. Dzięki łagodnemu przejściu udało się uniknąć niefunkcjonalności tak zwanych tarasów użytkowych na dachu. Najczęściej popełniany błąd polega na tym, że przeważnie są one odcięte od wnętrza i trzeba się na nie wdrapywać po stromych schodach.
Tu porośnięta trawą pochylnia za wielką szybą jest naturalnym przedłużeniem zarówno ogrodu, jak i wnętrza, a zajmujące jej część ażurowe schody ze stalowej kratki, staną się prawie niewidoczne, gdy trawa urośnie.
- 1
- 2

-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
-
Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej

- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
- ARCHITEKTURA: Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu