archirama.pl

Dom pod Jarem jak galeria obrazów. Projekt budynku przygotowało BXBstudio

Bryła Domu pod Jarem harmonijnie wpisuje się w malowniczą działkę. Okna kojarzące się z liniami kodu kreskowego zmieniają wnętrze w galerię obrazów zmieniających się wraz z porami roku. Projekt architektoniczny przygotowali projektanci z BXBstudio.

Dom pod Jarem, czyli wnętrze bryły imitujące galerię obrazów. Za projekt odpowiada BXBstudio

Inspiracją dla architektury Domu pod Jarem według projektu BXBstudio była lokalizacja działki. Projekt zakłada bryłę o powierzchni prawie 250 mkw w kształcie wydłużonego prostokąta, który rozciąga się wzdłuż jaru porośniętego różnymi gartunkami drzew.

Fot: materiały prasowe

Architektura domu współgrająca z przyrodą


Przygotowując projekt Domu pod Jarem, architekci z BXBstudio za punkt wyjścia przyjęli lokalizację i szczególny charakter działki. Bryła domu o powierzchni prawie 250 mkw rozciąga się wzdłuż jaru porośniętego różnymi gatunkami drzew. Architekci starali się podkreślić urodę otoczenia. Z myślą o aranżacji wnętrz, architekci zastosowali okna kojarzące się z formą kodu kresowego. Dzięki temu zaprojektowany dom staje sięc galerią żywych obrazów, z drzewami zmieniającymi się wraz z porami roku. Architekci zdecydowali się na zastosowanie naturalnych i ciepłych materiałów, takich jak drewno i kamień, by lepiej wpisać budynek w otoczenie.

Dom pod Jarem - bryła według projektu BXBstudio

Ciekawym rozwiązaniem wykorzystanym przez architektów z BXBstudio jest osadzenie poszczególnych stref parteru (garaż, korytarz oraz salon) na różnych poziomach. Dzięki temu podłużna bryła budynku podąża za niewielkim spadkiem terenu. Jednospadowy dach został zaprojektowany w taki sposób, by stanowił nie tylko zadaszenie strefy wejściowej, ale także tworzył podcień od strony południowo zachodniej, a od strony wschodniej dawał nieograniczony widok z wnętrza domu.

Kamienne głazy w roli rynny

Szerokość okapu uniemożliwiła zastosowanie tradycyjnych rynien. Dlatego architekci zdecydowali się na wykorzystanie kamiennych głazów, które osadzone zostały wzdłuż tarasu. Ściekająca po nich woda zostanie odprowadzona do kanalizacji za pomocą rynny drenażowej ukrytej pod kamiennymi głazami. Bogusław Banaś, Giulia Berloco oraz Paulina Dobrzańska, architekci z BXBstudio chcąc całkowicie wykorzystać walory przyrodnicze działki, zaprojektowali drewniany pomost prowadzący od strefy wejściowej w głąb jaru.
BXBstudio znane jest z troski o harmonijne połączenie budynków z krajobrazem. Dom Polski, górujący nad Jeziorem Różnowskim i pobliskim lasem czy Dom Zagrodowy to projekty architektoniczne równie mocno związane z otoczeniem.


Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.02.2014 09:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!