Architektura domu współgrająca z przyrodą
Przygotowując projekt Domu pod Jarem, architekci z BXBstudio za punkt wyjścia przyjęli lokalizację i szczególny charakter działki. Bryła domu o powierzchni prawie 250 mkw rozciąga się wzdłuż jaru porośniętego różnymi gatunkami drzew. Architekci starali się podkreślić urodę otoczenia. Z myślą o aranżacji wnętrz, architekci zastosowali okna kojarzące się z formą kodu kresowego. Dzięki temu zaprojektowany dom staje sięc galerią żywych obrazów, z drzewami zmieniającymi się wraz z porami roku. Architekci zdecydowali się na zastosowanie naturalnych i ciepłych materiałów, takich jak drewno i kamień, by lepiej wpisać budynek w otoczenie.
Dom pod Jarem - bryła według projektu BXBstudio
Ciekawym rozwiązaniem wykorzystanym przez architektów z BXBstudio jest osadzenie poszczególnych stref parteru (garaż, korytarz oraz salon) na różnych poziomach. Dzięki temu podłużna bryła budynku podąża za niewielkim spadkiem terenu. Jednospadowy dach został zaprojektowany w taki sposób, by stanowił nie tylko zadaszenie strefy wejściowej, ale także tworzył podcień od strony południowo zachodniej, a od strony wschodniej dawał nieograniczony widok z wnętrza domu.
Kamienne głazy w roli rynny
Szerokość okapu uniemożliwiła zastosowanie tradycyjnych rynien. Dlatego architekci zdecydowali się na wykorzystanie kamiennych głazów, które osadzone zostały wzdłuż tarasu. Ściekająca po nich woda zostanie odprowadzona do kanalizacji za pomocą rynny drenażowej ukrytej pod kamiennymi głazami. Bogusław Banaś, Giulia Berloco oraz Paulina Dobrzańska, architekci z BXBstudio chcąc całkowicie wykorzystać walory przyrodnicze działki, zaprojektowali drewniany pomost prowadzący od strefy wejściowej w głąb jaru.
BXBstudio znane jest z troski o harmonijne połączenie budynków z krajobrazem. Dom Polski, górujący nad Jeziorem Różnowskim i pobliskim lasem czy Dom Zagrodowy to projekty architektoniczne równie mocno związane z otoczeniem.