Architektura
ARCHITEKTURA

Dom pod Koszalinem

  • Komentarze

Dom pod Koszalinem

Widok ogólny od strony wschodniej

Fot: Marcin Czechowicz
  • Dom pod Koszalinem
  • Dom pod Koszalinem
  • Dom pod Koszalinem
  • Dom pod Koszalinem

Dom położony jest na morenowym wzniesieniu z szeroką panoramą mierzei, dzielącej jezioro od morza

Działka na wzgórzu z zapierającym dech w piersiach, rozległym widokiem na morze i jezioro to miejsce wymarzone na postawienie domu – oazy wypoczynku i pracy w odosobnieniu. Z drugiej strony stanowi wyzwanie – posesja, która zapewnia widok otwarty po horyzont sama jest bardzo eksponowana. Konrad Chmielnicki zaprojektował w takim otoczeniu dom niewielki i ekonomiczny. Stworzony na potrzeby jednego mieszkańca, który może tu spędzić cały rok. Widoczny z dalekiej perspektywy, otrzymał formę najbardziej archetypiczną, jednobryłową, z najczęściej spotykanym w okolicy dachem dwuspadowym o pięćdziesięcioprocentowym kącie nachylenia połaci.
Budynek posadowiono na obszernym podeście pełniącym funkcję tarasu, dzięki czemu zniwelowana została różnica terenu, a w cokole można było zlokalizować magazyn ogrodowy. Do budynku wchodzi się wprost z podestu, od strony zachodniej.
Tynkowane murowane ściany, wykonane w tradycyjny sposób, przesłonięte zostały ażurową strukturą z sosnowych listew, co nadaje bryle lekkości i sprawia, że świetnie wpisuje się w pejzaż – przez naturalny kolor elewacji i rytm poziomów zewnętrznej żaluzji powtarzających na niej linię horyzontu. Deskowane ekrany służące do całkowitego zasuwania okien nie zakłócają jednorodności, której nie można by osiągnąć, gdyby zastosowano tradycyjne okiennice. Po zamknięciu wszystkich otworów efekt ten przełamuje jedynie duża wnęka z drewnem opałowym we wschodniej ścianie.
O ile z zewnątrz lapidarna estetyka domu świadczy o dobrym wyczuciu formy, to rozkład wnętrza czy detal schodów zabiegowych rozczarowują banalnością. Spójność wizualną naruszają płaszczyzny murowane z polnych kamieni, o jasnym fugowaniu, w ścianie kominkowej i na zewnętrznych schodach prowadzących na taras. Podobne elementy pojawiają się jednak w tradycyjnej zabudowie w okolicy.
W kraju, gdzie wiele miejsc zepsuto przypadkową architekturą brakuje obiektów, których siła polega na porządkującej otoczenie prostocie. Osadzony w pejzażu, a przy tym bardzo czytelny dom dopełnia jego piękno.

przeczytaj rowniez
  • Uroda drewna w projektach Studio.O.
    Uroda drewna w projektach Studio.O.

    Domy i wnętrza zaprojektowane przed idealnie zgrany w pracy i w życiu osobistym duet Agi Kobus i Grzegorza Goworka ze Studio.O. łączy harmonia, proste formy i spokój. Zafascynowani kulturą Wschodu, płynnie przekładają kultywowane tam wartości na architekturę i wykańczanie wnętrz. W swoich realizacjach uzewnętrzniają zamiłowanie do natury, czystości, równowagi, porządku i proponują nam przestrzenie, w których drewno gra jedną z głównych ról. więcej

  • Drewno nie wychodzi z mody – oświetleniowe dodatki w ponadczasowym stylu
    Drewno nie wychodzi z mody – oświetleniowe dodatki w ponadczasowym stylu

    Uniwersalne i zawsze trendy – drewno – bo o nim mowa, będzie dominowało w 2018 roku we wnętrzach. Dodatki z tego materiału ocieplają przestrzeń i dodają jej przytulności. Designerzy prześcigają się w pomysłach i oferują wiele niezwykłych przedmiotów, które stanowią doskonałe urozmaicenie mieszkania. Jednym z najmodniejszych połączeń sezonu jest oświetlenie z drewnianymi elementami.  więcej

  • Dranica

    więcej

  • Porąb i spal. Recenzja
    Porąb i spal. Recenzja

    Jak to się stało, że książka o rąbaniu drewna stała się bestsellerem? więcej

Źródło: "Architektura-murator" 9/2009
Autor: Adam Orlewicz
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 8.06.2011 11:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.