archirama.pl

Dom w Olsztynie

Dom nazwany przez okolicznych mieszkańców kontenerem nie jest bezdusznym pudełkiem. Tak naprawdę więcej w nim życia niż w gładko tynkowanych siedzibach sąsiadów

Dom w Olsztynie

Dom jednorodzinny, Olsztyn / Autorzy: medusa group, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Fot: Daniel Rumiancew

Olsztyn wybrukowany jest dobrymi intencjami. W wielu punktach miasta każą one dążyć do „warmińskiego” charakteru zabudowy. Nakazuje się kształtowanie w zabudowie jednorodzinnej dachów stromych (o nachyleniu połaci 45° z tolerancją „+” „–” do 10°) krytych dachówką ceramiczną lub materiałem o zbliżonych walorach estetycznych, w kolorze czerwonym lub brązowym – czytamy w jednym z planów miejscowych. Na skutek takich regulacji oraz dążenia do wpisania się w kontekst nawet wielopiętrowe bloki mają spadziste dachy o stosownym kącie nachylenia. Charakterystyczne cechy lokalnej zabudowy, kształtowane przez wieki spontanicznie, na miarę dawnych potrzeb i możliwości, wynikające często z biedy czy zacofania (elektryczność dotarła do Olsztyna równo sto lat temu), przykładane są więc arbitralnie do miasta początku XXI wieku. Również na willowym, leśnym przedmieściu, choć prawo tego nie wymaga, budynki mają strome dachy, a elewacje ozdobione są aplikacjami z klinkieru i kamienia. Na ich tle prezentowany dom jawi się jako manifest bezpretensjonalnego podejścia do projektowania, poszukiwania tej naturalności i stosowności, która niegdyś kształtowała zabudowę Warmii. Pierwsze wrażenie jest szokujące. Wśród białych, krytych dachówką willi o rozrzeźbionych bryłach, schowanych za wysokimi murami i pseudosecesyjnymi kratami, należących do najbogatszych i najbardziej wpływowych olsztynian, pojawił się rdzaworudy prostopadłościan. Nazwany przez okolicznych mieszkańców kontenerem, nie jest jednak bezdusznym pudełkiem. Tak naprawdę więcej w nim życia niż w gładko tynkowanych siedzibach sąsiadów. Niedoskonałość zmieniającej się z czasem naturalnej sklejki, którą pokryto elewacje, nadaje kanciastej bryle zaskakującą miękkość. Z daleka wydaje się wręcz pokryta meszkiem, jak zamsz. Na pewno nie osiągnięto by tego efektu stosując coraz bardziej popularne trwałe i gładkie laminowane płyty elewacyjne. Wybór wodoodpornej sklejki był trafny również pod względem koncepcyjnym.

Nie dość, że produkowana w regionie i używana w konstrukcjach jachtów, jest cieńsza, a więc tańsza i kilkukrotnie mniej surowcochłonna niż modna boazeria z litego drewna. Bezpretensjonalność projektu objawia się nie tylko w zastosowaniu tanich materiałów – bloczki gazobetonowe, zwykle ukrywane pod tynkiem i okładzinami wewnątrz domu zostały wyeksponowane. Świadczy o niej także ekonomiczność i racjonalność rozwiązań przestrzennych. Kuchnię i łazienki skupiono wokół jednego pionu, a stworzoną w ten sposób przestrzeń wykorzystano jako naturalny bufor.

Na parterze oddziela on strefę wejścia od salonu, a na piętrze – sypialnię główną od dwóch mniejszych, które właściciele mogą udostępniać przyjaciołom jako niekrępujące miejsce wypoczynku w weekendy i urlopy. Brak piwnicy i garażu, rezygnacja z solidnych, reprezentacyjnych schodów na rzecz lekkich, stalowych, poprowadzonych w jednym biegu (oszczędność przestrzeni) i obsadzenie ogrodu samosiejkami z sąsiedniej posesji zamiast sadzonkami z gospodarstwa ogrodniczego, są świadectwem, że zarówno projektanci, jak i mieszkańcy tego domu – zamiast bawić się w stosowanie bezmyślnie przejmowanych wzorców architektury lokalnej, utartych konwencji i prowincjonalnych oznak prestiżu – w sposób nowatorski podeszli do zadania. Efektem jest dom nowoczesnego, mobilnego mieszczucha; nie rezydencja, a raczej wolno stojące mieszkanie, kosmopolityczne pudełko, które dzięki użytemu na elewacji materiałowi dyskretnie, metaforycznie powiązane jest z kontekstem.

 

Dom jednorodzinny\Single-family house
Olsztyn
Autorzy\Architects: medusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska\Associate architects: architekci Dawid Beil, Katarzyna Mazurek, Rafał Dziedzic, Tomasz Majewski
Architektura wnętrz\Interior design: medusa group
Konstrukcja\Structural engineering:
Marian Burzak
Inwestor\Client: prywatny
Powierzchnia terenu\Site area: 664 m2
Powierzchnia zabudowy\Building area: 173 m2
Powierzchnia użytkowa\Usable floor area: 190 m2
Powierzchnia całkowita\Total area: 245 m2
Kubatura\Volume: 782 m3
Projekt\Design: 2005
Realizacja\Construction: 2006
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura-murator"06/2007
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Daniel Rumiancew
Data publikacji: 16.06.2011 11:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!