archirama.pl

Dom w stylu nowoczesnym: kontrasty, minimalizm i rdzawa blacha

Dom w podwrocławskim Zabrodziu zaprojektowała dla samych siebie para architektów Anna Misiura, Łukasz Kabarowski (KMA Kabarowski Misiura Architekci). Styl nowoczesny, obok geometrycznych brył, budują użyte materiały: szkło, biały tynk i rdzawa blacha kortenowa.

Dom kontrastów

Autorzy:  Anna Misiura, Łukasz Kabarowski (KMA Kabarowski Misiura Architekci)

Fot: OMI Media Production

Dom ma plan litery L – taki rzut pozwala na wydzielenie części ogrodu widocznej i dostępnej tylko dla właścicieli, a przede wszystkim na bardzo wyraźne oddzielenie strefy prywatnej od strefy ogólnodostępnej.

Wyraźny podział stref

Ten podział dostrzec można w rozplanowaniu wnętrz - gabinet połączony z pracownią znajduje się w części frontowej i stanowi niezależną część domu, przeznaczoną do spotkań z klientami. Natomiast salon i pokój dzienny z aneksem kuchennym usytuowano na tyłach budynku – pomieszczenia wielkimi przeszkleniami otwierają się na ogród, zacierając tym samym granicę między wnętrzem a otoczeniem.

Przeczytaj też o domu w holenderskie paski

Od strony ulicy białe, kubiczne bryły w pierwszego piętra skontrastowane zostały z pasem ciemnej blachy kortenowej, którą oblicowano parter. W opozycji do tej bezokiennej fasady (i zgodnie z pomysłem odizolowania poszczególnych stref życia) elewacja ogrodowa składa się z ogromnych tafli szkła, obramowanych jedynie wąskimi pasami muru i rdzawej blachy. Na parterze rozsuwane szyby umożliwiają połączenie salonu z ogrodem, a na piętrze panoramiczne okna zapewniają maksymalne doświetlenie sypialni i pokoi gościnnych. Ten dom to kompozycja kontrastów: monolityczna, nieco obronna fasada kryje świetliste wnętrza, a rdza, śnieżnobiałe ściany i chłodne tafle szkła stanowią perfekcyjną, minimalistyczną oprawę dla malowniczego starodrzewu pobliskiej alei lipowej.

Autor: mjc
Zdjęcia: OMI Media Production
Data publikacji: 4.10.2012 09:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!