archirama.pl

Dom z kontenera, dom modułowy? Szybki w realizacji i energooszczędny projekt domu z Hiszpanii

Ten dom jest przede wszystkim energooszczędny. Do tego to projekt domu szybki w realizacji. Modułowy, energooszczędny dom zaprojektowali architekci z Hiszpanii. Dlatego dom jest nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale ma swój niepowtarzalny styl.

Dom modułowy energooszczędny 2

Menta House wygląda jak dom kontenerowy. Jego podsatawową zaletą jest wysoka energooszczędność.

Fot: Luis Salazar

Właściwie nie jest to klasyczny dom kontenerowy. Architekci zdecydowali się wykorzystać specjalne prefabrykowane moduły do budowy tego domu, więc nazwa modułowy jest zdecydowanie właściwsza. Dom składa się z trzech takich modułów. Ściany zostały zbudowane i ocieplone za pomocą naturalnej owczej wełny i celulozowych paneli. Dom z kontenerów wykonany jest tylko i wyłącznie z ekologicznych materiałów budowlanych, które poddają się recyklingowi.

DOM ENERGOSZCZĘDNY

Dzięki temu dom uzyskał najwyższy poziom wydajności energetycznej potwierdzony certyfikatem klasy A. Architektom udało się zredukować zużycie energii aż o 60 proc. Projekt domu realizuje w ten sposób założenia architektury bioklimatycznej. Dom wykorzystuje naturalna wentylację, systemy solarne, system inteligentnej fasady.

Bryła domu jest nieco ascetyczna, ale oddaje jego energooszczędny profil. Obszerne okna zapewniają dostęp dużej ilości światła. Fasadę uzupełniają okiennice, które jednocześnie potrafią stworzyć w środku nastrojowy klimat wnętrza. Koszt budowy domu wraz wyposażeniem wyniósł około 100 tys. euro. Projekt został zrealizowany w rekordowym tempie 3 miesięcy.

>>Nowoczesne wnętrze domu w hiszpańskiej Andaluzji

Projekt: Infiniski Menta House
Architekci: James & Mau (www.jamesandmau.com)
Lokalizacja: Reus_ Tarragona Province_Spain
Wykonawca: Infiniski ( www.infiniski.com) Rok 2011
Czas realizacji: 3 months Foto: Luis Salazar

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Luis Salazar
Data publikacji: 31.08.2012 14:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!