Dom Zagrodowy, zaprojektowany przez pracownię BXBstudio Bogusława Barnasia, nawiązuje do tradycyjnej architektury wiejskiej Małopolski. Budynek został zaprojektowany z myślą o artystach, dlatego oprócz pomieszczeń mieszkalnych w domu znalazło się miejsce dla pracowni i przestrzeni wystawienniczo-ekspozycyjnej.
Dom Zagrodowy – tradycja i funkcjonalność
Dom Zagrodowy wpisuje się w podmiejski charakter wsi Konary, a priorytetem autorów było zachowanie ciągłości architektonicznej otoczenia. Ponieważ inspiracją dla koncepcji była pastela Stanisława Wyspiańskiego, projekt nawiązuje do typowej zabudowy zagrody wiejskiej. Przy tradycyjnym kształcie bryły, jedną z głównych idei Domu Zagrodowego była funkcjonalność połączona ze współczesnymi formami sztuki,
Miejsce wypoczynku i pracy
W centrum górnej części budynku architekci umieścili przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku, która łączy się z sypialnią oraz pracownią. Szerokie, przeszklone ściany pomieszczeń otwierają się na zewnątrz i z założenia mają zachęcać mieszkańców oraz gości do kontemplacji malowniczego krajobrazu okolicy. Poniżej znajduje się lekka, ażurowa konstrukcja służąca jako podstawa głównej części budynku. Mieści się tu garaż, pomieszczenia techniczne, sauna oraz punkt widokowy. Mając na uwadze tradycje wiejskie, w rogu ogrodu projektanci umieścili kapliczkę dostępną dla wszystkich mieszkańców wsi. Kontrastem dla bryły Domu Zagrodowego jest jego industrialne wnętrze nastawione przede wszystkim na komfort oraz potrzeby współczesnego artysty.
Budynek nie doczeka się realizacji w swoim oryginalnym kształcie, jednak architekci przygotowują rozwinięcie koncepcji opartej na Domu Zagrodowym.