archirama.pl

Dom Zagrodowy w Konarach obok Krakowa projektu BXBstudio. Czy obraz Stanisława Wyspiańskiego doczeka się współczesnej realizacji?

Dom Zagrodowy. Pod Krakowem planowana jest budowa domu nawiązującego do zagrody przedstawionej na pasteli Stanisława Wyspiańskiego z 1905 roku. Pracownia BXBstudio stawia na ciągłość architektoniczną i potrzeby współczesnego artysty.

Dom Zagrodowy w Konarach obok Krakowa. Czy obraz Stanisława Wyspiańskiego doczeka się współczesnej realizacji?

Dom Zagrodowy, proj. BXBstudio Bogusław Barnaś

Fot: materiały prasowe

Dom Zagrodowy, zaprojektowany przez pracownię BXBstudio Bogusława Barnasia, nawiązuje do tradycyjnej architektury wiejskiej Małopolski. Budynek został zaprojektowany z myślą o artystach, dlatego oprócz pomieszczeń mieszkalnych w domu znalazło się miejsce dla pracowni i przestrzeni wystawienniczo-ekspozycyjnej.

Dom Zagrodowy – tradycja i funkcjonalność

Dom Zagrodowy wpisuje się w podmiejski charakter wsi Konary, a priorytetem autorów było zachowanie ciągłości architektonicznej otoczenia. Ponieważ inspiracją dla koncepcji była pastela Stanisława Wyspiańskiego, projekt nawiązuje do typowej zabudowy zagrody wiejskiej. Przy tradycyjnym kształcie bryły, jedną z głównych idei Domu Zagrodowego była funkcjonalność połączona ze współczesnymi formami sztuki,

Miejsce wypoczynku i pracy

W centrum górnej części budynku architekci umieścili przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku, która  łączy się z sypialnią oraz pracownią. Szerokie, przeszklone ściany pomieszczeń otwierają się na zewnątrz i z założenia mają zachęcać mieszkańców oraz gości do kontemplacji malowniczego krajobrazu okolicy. Poniżej znajduje się lekka, ażurowa konstrukcja służąca jako podstawa głównej części budynku. Mieści się tu garaż, pomieszczenia techniczne, sauna oraz punkt widokowy. Mając na uwadze tradycje wiejskie, w rogu ogrodu projektanci umieścili kapliczkę dostępną dla wszystkich mieszkańców wsi. Kontrastem dla  bryły Domu Zagrodowego jest jego industrialne wnętrze nastawione przede wszystkim na komfort oraz potrzeby współczesnego artysty.

Budynek nie doczeka się realizacji w swoim oryginalnym kształcie, jednak architekci przygotowują rozwinięcie koncepcji opartej na Domu Zagrodowym.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.11.2013 16:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!