archirama.pl

Domy i przedszkola z kontenerów. Konkurencja dla klasycznych projektów?

Dom z kontenera wcale nie musi kojarzyć się z osiedlem socjalnym. Przedszkola w kontenerach coraz chętniej budują polskie miasta. Może dlatego, że budownictwo modułowe jest tańsze i prostsze od klasycznych konstrukcji.

Kontenery, architektura modułowa w Polsce

Kontener Art - Kontener Sztuki w Poznaniu

Fot: touax.pl

Stawianie budynków z modułow przygotowanych fabrycznie, nazywane budownictwem kontenerowym, czy modułowym staje się coraz popularniejsze. Zakres usług jakimi kontenery potrafią służyć równie dobrze, co klasyczne budynki murowane, systematycznie się rozszerza. Kiedyś kojarzone z brzydkimi mieszkaniami socjalnymi, domami pracowniczymi na budowie, lokalami gastronomicznymi niskiej jakości. Dziś, wraz z rozwojem technologii okazują się być godnym konkurentem cegły i z impetem wchodzą na obszary do tej pory zarezerwowane dla konstrukcji murowanych.

>> Domy z kontenerów - zalety, koszty budowy

>>Wymarzony dom... z kontenerów - czyli tani w budowie dom

Nic dziwnego, z roku na rok koszty budowy tradycyjnej rosną, a jej opłacalność maleje. Z kolei technologia modułowa rozwija się tak dynamicznie, że jakość w ten sposób stawianych budynków nie odstępuje od tradycyjnych, do których się przyzwyczailiśmy. Żebyśmy w pełni mogli korzystać z zalet budownictwa modułowego potrzebna jest jednak zmiana myślenia. Przeświadczenie o wyższości domu ceglanego, wyniesione rodem z bajki o trzech świnkach, nie pozwala kontenerom w pełni rozwinąć skrzydeł.

>>We Wrocławiu powstaną przedszkola w konetenerach

Zalet kontenerów jest bardzo dużo, poczynając od niskich kosztów budowy, krótkiego czasu stawiania budynku, po możliwość nieskrępowanej dobudowy i rozszerzania powierzchni budynku, rozebrania go na części i przemieszczenia w dowolne, nowe miejsce. To wszystko sprawia, że coraz częściej spotykamy się z zastosowaniem kontenerów w budowie: szkół, akademików, przedszkoli, świetlic, stacji benzynowych, pomieszczeń biurowych, magazynów, przychodni lekarskich, aptek, domów mieszkalnych całorocznych i letniskowych, hoteli, miejsc sztuki i kultury. Głośna była na przykład inicjatywa Kontenera Sztuki w Poznaniu, czy Kontenera Mody na Pasażu Wiecha w Warszawie. O kontenerach jest i będzie coraz głośniej i mogą jeszcze porządnie namieszać na polskim rynku budowlanym.

>>Czy dom ekologiczny może być energooszczędny i tani?

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: touax.pl
Data publikacji: 18.04.2012 18:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!