archirama.pl

Domy na wodzie – biura na wodzie. Pływające bryły - im powódź niestraszna!

Domy na wodzie powstają w wielu krajach świata. W rozstrzygniętym właśnie konkursie architektonicznym „Bargework – biuro na wodzie” brały udział projekty pływających biurowców. GALERIA

Najlepsza bryła biura na wodzie - I nagroda w konkursie Bargework

Bargework - biuro na wodzie. Zwycięska praca, projekt „Pływającej Wyspy” autorstwa Mateusza Mastalskiego, Ole Robin Storjohana oraz Karoliny Rączki

Fot: Bargework - materiały prasowe konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny Bargework – biuro na wodzie

W maju 2014 zakończył się ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt  pierwszego w Polsce biura na wodzie. Temat atrakcyjny, więc zainteresowanie było duże – na konkurs nadesłano 135 projektów. Jury konkursu wyróżniło pięć zespołów i przyznało nagrodę główną.

Najlepsza bryła

Za najlepszą pracę zgłoszoną w konkursie architektonicznym jury uznało projekt „Pływającej Wyspy” autorstwa Mateusza Mastalskiego, Ole Robin Storjohana oraz Karoliny Rączki. O zwycięstwie zadecydowało połączenie nietypowego biura z przestrzenią publiczną. Obie części mogą być używane równocześnie – wewnątrz pływającej wyspy wrze praca, a na dachu opalają się leniwi szczęściarze.
Projekt „Pływającej Wyspy” czerpie z trendów współczesnej architektury. Pięknie wpisuje się w każdy krajobraz i jest jednocześnie niezwykle funkcjonalny (…) Twórcy zainspirowani modernistycznymi projektami Corbusiera i Miesa van der Rohea, stworzyli elastyczne i mobilne przedłużenie krajobrazu – uzasadniali swój wybór jurorzy.

Wyróżnienia w konkursie na bryłę pływającego biura

Wielu projektantów postawiło na efektowną bryłę, lcząc, że biuro stanie się ikoną architektury. Żebra z corianu, parametryczne konstrukcje z klejonego drewna, zielone ściany to tylko niektóre pomysły projektantów. W rezultacie biura przypominają pływające rzeźby – czasem kosztem funkcjonalności, czego nie omieszkało wytknąć jury konkursu. Niektóre efektowne rozwiązania, jak choćby wykorzystanie corianu, mogłyby odebrać stateczność pływającej wyspie, mimo solidnej podstawy z pływającego betonu.
Wyróżnienia otrzymało pięć zespołów:
Katarzyna Toczyńska i Agata Superczyńska
Robert Sobieszak i Katarzyna Jaśkiewicz
Patryk Ruszkowski
Maciej Radwański i Natalia Raczkowska
Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba oraz Mateusz Kot

Jurorzy konkursu architektonicznego

Nadesłane na konkurs projekty oceniało pięcioosobowe jury, w którego składzie znalazł się m.in. Jan Kubec, projektant wkraczającego „jedną nogą” w Wisłę Centrum Nauki Kopernik. Jurorem konkursu był też Paweł Barczyk, niezależny projektant, działający w multidyscyplinarnej pracowni „bepe concept”. Zaprojektowany przez niego Dom na Wodzie wysoko uplasował się na ogłoszonej przez Gazetę Wyborczą liście 20 najciekawszych budynków jednorodzinnych we Wrocławiu ostatniego dwudziestolecia oraz wśród 101 polskich budynków dekady. Dom na Wodzie uważany jest zresztą za projekt pionierski, przecierajacy szlak dla przyszłych pływających budynków. Do przygotowania projektu należało wykorzystać rozwiązania Partnerów Technologicznych inicjatywy: Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy i Soudal.
Najlepsze prace konkursowe przedstawiamy w galerii.

Zdjęcia: Bargework - materiały prasowe konkursu architektonicznego
Data publikacji: 27.05.2014 13:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!