archirama.pl

Domy na wodzie, domy w kosmosie. Konkurs

Konkurs architektoniczny Fundacji Jacquesa Rougerie to poszukiwanie rozwiązań dla przyszłości: architektury morskiej i podwodnej, projektów kosmicznych stacji i innych futurystycznych brył

Konkurs architektoniczny: wodny świat

Trzecia edycja konkursu architektonicznego Fundacji Jacquesa Rougerie

Fot: Materiały prasowe Fundacji Jacquesa Rougerie

Architektura przyszłości: świat pod wodą

Francuski architekt Jacques Rougerie od lat marzy o powrocie ludzkości do oceanu. Oczywiście na morzach już teraz bywa tłoczno. Ale projektantowi nie chodzi o morskie ciężarówki-tankowce, czy wycieczkowce pływające po Karaibach. Mary raczej o pływających miastach, wodnych farmach i stacjach badawczych. Jego pomysły inspirowały twórców serialu SeaQuest z lat 90. ubiegłego wieku. Choć świat serialu pozostał s-f, poważnie mówi się o eksploatacji bogactw naturalnych na większą niż dotąd skalę. Z kolei budownictwo dostosowane do rosnącego poziomu morza jest już w niektórych krajach częścią normalnej rynkowej oferty, a holenderska moda na domy na wodzie dociera także do Polski.

Konkurs architektoniczny

Konkurs Fundacji Jacquesa Rougerie organizowany jest już po raz trzeci. Po raz kolejny jego uczestnicy mają zaprojektować innowacyjne obiekty, które sprawdzą się w świecie przyszłości. Organizatorzy konkursu zwracają uwagę na zmiany klimatyczne, rosnący poziom mórz związany z topnieniem lodowców i zanieczyszczenie środowiska. Zgłaszane na konkurs projekty powinny być zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, nowoczesne, przyjazne środowisku. Prace zgłaszać można w jednej z trzech kategorii konkursowych: innowacje i architektura dla morza; innowacje i architektura dla przestrzeni kosmicznej; architektura i podnoszenie poziomu mórz. W każdej z kategorii przyznana zostanie nagroda w wysokości 10 000 euro.

Termin rejestracji upływa 3 października 2016.
Więcej informacji: http://www.jacquesrougeriecompetition.com

Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe Fundacji Jacquesa Rougerie
Data publikacji: 16.05.2016 14:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!