Architektura
ARCHITEKTURA

Domy na wodzie. Jak się w nich mieszka?

  • Komentarze

Tak ma wyglądać warszawski dom na wodzie

Dom na wodzie jak modernistyczna willa. Firma Abakus zaczęła budowę w kwietniu 2016

Fot: Abakus

Zalety i wady mieszkania na wodzie. Nawet małe domy mogą być wygodne, ale ważne jest ich otoczenie 

Zwodowany kilka lat temu wrocławski dom na wodzie przetarł szlak nietypowym inwestycjom. Pływające domy, do tej pory znane przede wszystkim z Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji mogą pojawić się także w Polsce. Mają wiele zalet, a najbardziej oczywistą z nich jest możliwość przeprowadzenia się wraz z całym gospodarstwem, czy to do innej dzielnicy, czy do innego miasta. W romantycznych wyobrażeniach życie na wodzie to nieustanne wakacje. W dodatku nowe konstrukcje zapewniają komfort porównywalny z domem jednorodzinnym na stałym lądzie.  Budowany przez firmę Abakus obiekt przypomina raczej modernistyczną willę niż staroświecką barkę. Piętrowa bryła będzie miała salon z przeszklonymi ścianami, normalnie wyposażoną kuchnię, a nawet coś w rodzaju piwnicy w prostokątnym betonowym kadłubie. Nie ma podwórza ani ogrodu, ale za to mieszkańcy będą mieli do dyspozycji obszerny taras na dachu.

Łyżka dziegciu, czyli wady domów na wodzie

Najważniejsze problemy z którymi muszą się zmierzyć inwestorzy zainteresowani pływającymi posiadłościami nie dotyczą samych konstrukcji, ale ich otoczenia. Pływającego domu nie można zakotwiczyć w dowolnym miejscu jak żaglówki. Potrzebna jest portowa infrastruktura, a tej brakuje w dużych miastach. Problem dotyczy Warszawy, ale i innych ośrodków. Tymczasem żeby mieszkać wygodnie na wodzie, trzeba podłączyć się do miejskich mediów. Technicznie nie jest to szczególnie trudne. Elastyczne przyłącza dostarczają wodę i odprowadzają ścieki. Przed zamarznięciem zimą chroni odsłonięte odcinki drut grzewczy. Niewielka przepompownia wystarczy, żeby zniwelować różnicę poziomów, gdy latem woda opadnie. Jeszcze łatwiejsze jest podłączenie do sieci elektrycznej. Ograniczeniem jest raczej brak miejsc. W stolicy domy na wodzie mogą zacumować w Porcie Czerniakowskim, niedawno zrewitalizowanym. To atrakcyjne miejsce służy jednak także innym grupom wodniaków, a jeden z brzegów leży w obszarze Natura 2000, więc nie może być zabudowany. Krótko mówiąc, brakuje miejsca. Trzeba się też liczyć z sąsiadami, port w wielkim mieście nie będzie tak cichy, jak mazurska zatoka.

Inne problemy wiążą się z codziennym życiem w domu na wodzie. Wyrzucanie śmieci, odbieranie poczty, parkowanie to tylko niektóre z potencjalnych problemów. Z korespondencją pocztową wiąże się jeszcze jeden kłopot – na jaki adres ma być kierowana? Pływające domy w świetle prawa są statkami, niezależnie od tego, czy wyposażono je w napęd, czy nie. Jako statki, nie mają adresu i nie mogą być miejscem zameldowania.  Administracyjne trudności dotyczą zresztą wszystkich etapów takich inwestycji.

Wymogi techniczne są mniej dotkliwe. Najbardziej liczyć się trzeba z ograniczeniem wymiarów. Dom nie może być zbyt długi, ale najważniejsza jest jego szerokość. Musi wpłynąć do rzecznego portu. W Warszawie ograniczyło to maksymalną szerokość kadłuba do sześciu metrów.


przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Abakus
Data publikacji: 3.06.2016 13:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.