archirama.pl

Domy na wodzie. Jak się w nich mieszka?

Zalety i wady mieszkania na wodzie. Nawet małe domy mogą być wygodne, ale ważne jest ich otoczenie 

Tak ma wyglądać warszawski dom na wodzie

Dom na wodzie jak modernistyczna willa. Firma Abakus zaczęła budowę w kwietniu 2016

Fot: Abakus

Zwodowany kilka lat temu wrocławski dom na wodzie przetarł szlak nietypowym inwestycjom. Pływające domy, do tej pory znane przede wszystkim z Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji mogą pojawić się także w Polsce. Mają wiele zalet, a najbardziej oczywistą z nich jest możliwość przeprowadzenia się wraz z całym gospodarstwem, czy to do innej dzielnicy, czy do innego miasta. W romantycznych wyobrażeniach życie na wodzie to nieustanne wakacje. W dodatku nowe konstrukcje zapewniają komfort porównywalny z domem jednorodzinnym na stałym lądzie.  Budowany przez firmę Abakus obiekt przypomina raczej modernistyczną willę niż staroświecką barkę. Piętrowa bryła będzie miała salon z przeszklonymi ścianami, normalnie wyposażoną kuchnię, a nawet coś w rodzaju piwnicy w prostokątnym betonowym kadłubie. Nie ma podwórza ani ogrodu, ale za to mieszkańcy będą mieli do dyspozycji obszerny taras na dachu.

Łyżka dziegciu, czyli wady domów na wodzie

Najważniejsze problemy z którymi muszą się zmierzyć inwestorzy zainteresowani pływającymi posiadłościami nie dotyczą samych konstrukcji, ale ich otoczenia. Pływającego domu nie można zakotwiczyć w dowolnym miejscu jak żaglówki. Potrzebna jest portowa infrastruktura, a tej brakuje w dużych miastach. Problem dotyczy Warszawy, ale i innych ośrodków. Tymczasem żeby mieszkać wygodnie na wodzie, trzeba podłączyć się do miejskich mediów. Technicznie nie jest to szczególnie trudne. Elastyczne przyłącza dostarczają wodę i odprowadzają ścieki. Przed zamarznięciem zimą chroni odsłonięte odcinki drut grzewczy. Niewielka przepompownia wystarczy, żeby zniwelować różnicę poziomów, gdy latem woda opadnie. Jeszcze łatwiejsze jest podłączenie do sieci elektrycznej. Ograniczeniem jest raczej brak miejsc. W stolicy domy na wodzie mogą zacumować w Porcie Czerniakowskim, niedawno zrewitalizowanym. To atrakcyjne miejsce służy jednak także innym grupom wodniaków, a jeden z brzegów leży w obszarze Natura 2000, więc nie może być zabudowany. Krótko mówiąc, brakuje miejsca. Trzeba się też liczyć z sąsiadami, port w wielkim mieście nie będzie tak cichy, jak mazurska zatoka.

Inne problemy wiążą się z codziennym życiem w domu na wodzie. Wyrzucanie śmieci, odbieranie poczty, parkowanie to tylko niektóre z potencjalnych problemów. Z korespondencją pocztową wiąże się jeszcze jeden kłopot – na jaki adres ma być kierowana? Pływające domy w świetle prawa są statkami, niezależnie od tego, czy wyposażono je w napęd, czy nie. Jako statki, nie mają adresu i nie mogą być miejscem zameldowania.  Administracyjne trudności dotyczą zresztą wszystkich etapów takich inwestycji.

Wymogi techniczne są mniej dotkliwe. Najbardziej liczyć się trzeba z ograniczeniem wymiarów. Dom nie może być zbyt długi, ale najważniejsza jest jego szerokość. Musi wpłynąć do rzecznego portu. W Warszawie ograniczyło to maksymalną szerokość kadłuba do sześciu metrów.


Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Abakus
Data publikacji: 3.06.2016 13:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!